more_horiz

"Trzaskowski prowadzi walkę ideową w przestrzeni publicznej". Pacan o liście prezydenta Warszawy do rodziców

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 08:18
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wysłał list do rodziców dzieci z warszawskich szkół. Polityk PO przekonuje w nim, że rząd chce zmienić prawo tak, by życie szkolne oprzeć na "strachu i lęku". - Trzaskowski prowadzi walkę ideową w przestrzeni publicznej - mówił w Polskim radiu 24 Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność". 
Audio
  • Jakub Pacan gościem Roberta Tekielego (Wojna cywilizacji)
Rafał Trzaskowski wysłał list do rodziców dzieci z warszawskich szkół
Rafał Trzaskowski wysłał list do rodziców dzieci z warszawskich szkółFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Rafał Trzaskowski wysłał list do rodziców dzieci z warszawskich szkół za pośrednictwem platformy Librus.  "Czarne chmury zbierają się nad polską edukacją. We wrześniu tego roku przedstawiłem Państwu przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki propozycje zmian w prawie oświatowym, odbierające dużą część uprawnień społeczności szkolnej i samorządowi, na rzecz kuratoriów oraz władz centralnych" - napisał prezydent stolicy. "Pomimo szerokiej akcji sprzeciwu wobec projektu Ministra Przemysława Czarnka - m.in. w ramach kampanii 'Wolna Szkoła' - w przyszłym tygodniu będzie on procedowany w Sejmie RP, a następnie poddany pod głosowanie. Ze względu na obecną sejmową większość, zmiany mogą wejść w życie bardzo szybko" - dodał. Podkreślił też, że nowe prawo "ograniczy autonomię" szkoły i rodziców.

czarnek free tt mein 1200 .jpg
"Dulkiewicz i Trzaskowski przekroczyli swoje kompetencje". Szef MEiN składa zawiadomienie do prokuratury

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 prezydent Trzaskowski prowadzi walkę ideową w przestrzeni publicznej. - W akcji "Wolna Szkoła" chodziło o to, aby szkoły były wolne od ideologii, katolickiej, narodowej, ksenofobicznej. Tymczasem jest na odwrót. Mam informacje od wielu rodziców, których dzieci chcą uczęszczać na religię, ale są z tego powodu stygmatyzowane przez rówieśników - powiedział Jakub Pacan.

Posłuchaj

22:04 PR24 2021_12_18-07-35-31.mp3 Jakub Pacan gościem Roberta Tekielego (Wojna cywilizacji)

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że złożył zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez prezydenta Warszawy.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność")
Data emisji: 18.12.2021
Godzina emisji: 7.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także