Historyk: Wyklęci walczyli o wyśnioną, wolną Polskę
- To był dramat dla tych ludzi. Po zakończeniu wojny nazywano ich faszystami, bandytami. Nie potrafili pogodzić się z tym, co się stało, z przejęciem władzy przez komunistów. Dlatego nie złożyli broni – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
2019-04-28, 09:28
Posłuchaj
Żołnierze Wyklęci byli tymi, którzy po zakończeniu wojny postanowili kontynuować walkę, nie zgadzając się na narzuconą Polsce przez Sowietów władzę. - Ta historia, począwszy od roku 1944, jest bardzo dramatyczna. Mówimy o setkach, tysiącach młodych i nie tylko młodych ludzi, którzy pięć lat swojego życia oddali, walcząc o wolną Polskę. Tę wyśnioną, wolną Polskę. Tę, w której się wychowywali. To byli ludzie urodzeni u zarania II Rzeczpospolitej, wychowani w pewnych ideach, zasadach i odwołujący się do naszej fundamentalnej historii – podkreślił Piotr Dmitrowicz.
- Na początku była wiara. Wyklęci walczyli, bo wierzyli, że ta ofiara nie idzie na marne. Pragnęli normalnego życia. Jeżeli ktoś permanentnie, od 1939 roku jest w konspiracji, to w pewnym momencie chce wrócić. Chce żyć godnie. Władza organizowała amnestie, które miały na celu przede wszystkim to, żeby tych ludzi spisać, stworzyć kartoteki, aby potem móc ich inwigilować – dodał gość PR24.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Robert Tekieli.
REKLAMA
Polskie Radio 24/bartos
------------------------
Data emisji: 28.04.2019
Godzina emisji: 8.35
REKLAMA
REKLAMA