X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historyk IPN: Sowieci planując mord katyński, zdawali sobie sprawę z siły polskiej elity

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 11:47
- Kiedy nastąpiły pierwsze wywózki Polaków do Związku Radzieckiego, w tym samym czasie Niemcy znowu prowadzili swoje rozstrzelania. Mówimy tutaj o skoordynowanej operacji eliminacji polskich elit przez dwa totalitaryzmy- powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot z IPN.
Audio
  • Patryk Pleskot opowiada o zbrodni katyńskiej ("PRL - Historia Prawdziwa)
Pomnik Katyński w Jersey City
Pomnik Katyński w Jersey CityFoto: shutterstock

80 lat temu miał miejsce mord katyński, o którym mówi się, że było to "kłamstwo założycielskie" PRL. - Kiedy Rosjanie planowali organizację tego ludobójstwa, to samo robili Niemcy. Z jednej strony mamy Katyń, a z drugiej Palmiry. To ten sam czas. Kiedy nastąpiły pierwsze wywózki Polaków do Związku Radzieckiego, w tym samym czasie Niemcy znowu prowadzili swoje rozstrzelania. Mówimy tutaj o skoordynowanej operacji eliminacji polskich elit przez dwa totalitaryzmy - zwrócił uwagę rozmówca.

Jeden z autorów artykułu "Na spotkanie ludziom z AK" Jan Olszewski w 2009 roku.
"Na spotkanie ludziom z AK" - krok ku rehabilitacji żołnierzy Armii Krajowej

- Nie znamy szczegółów współpracy, ale obie służby specjalne spotkały się i dyskutowały w Zakopanem w 1939 r. Można mówić o wymianie doświadczeń, a z punktu widzenia III Rzeszy i ZSRR takie postępowanie było logiczne, bo pozwalało wcielić te totalitarne plany w życie. Niemcy chcieli zamienić Słowian w niewolników, a Sowieci chcieli zmienić Polaków w ludzi radzieckich. Wiadomo było, że im silniejsza będzie polska elita, tym trudniej będzie eksterminować ten plan - dodał.

"Irracjonalna nadzieja"

Zdaniem historyka, "wbrew przekonaniom, że w Rosji sowieckiej panował chaos, organizacja "machiny śmierci" pokazuje, że organizacja tam była dobra. Mechanika mordu katyńskiego była przeprowadzona w sposób efektywny. Patrząc na obozy w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, to 80 proc. jeńców straciło życie, a ta zbrodnia była świetnie uporządkowana". 

- To była administracja. Kojarzy mi się to z niemiecką "machiną śmierci". Mechanika umieszczania zbrodniczego planu w kolejne kolumny administracyjnych rubryk jest czymś upiornym - podkreślił.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Andrzej Melak: mój brat Stefan do końca walczył o prawdę o Katyniu

- Wiemy sporo, ale nie zachowała się szczegółowa dokumentacja co do codzienności czy mentalności jeńców. Ratują nas jedynie wspomnienia nielicznych ocalałych, które często jednak są subiektywne i przeczą sobie w pewnych faktach. Oficerowie nie zdawali sobie raczej do końca sprawy z tego co ich czeka i w jak ciężkiej są sytuacji. Niektórzy chcieli na ochotnika zgłosić się do rozładowywania obozów i byli też rozczarowani, że nie znaleźli się w pierwszych transportach. Tliła się w nich irracjonalna nadzieja - podsumował Patryk Pleskot.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: Patryk Pleskot (IPN)

Data emisji: 15.03.2020

Godzina emisji: 11.06

Polskie Radio 24/pkr/PAP

Czytaj także

Nowy portal z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. "Pozwala poznać sylwetki ofiar"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 21:00
Podczas konferencji "Katyń Pro Memoria" zainaugurowano interaktywny portal internetowy o takiej samej nazwie, poświęcony Polskiemu Cmentarzowi Wojennemu w Katyniu. - Znajdują się tam wszelkie najważniejsze informacje poświęcone samej zbrodni katyńskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Wyrwa z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Pawłowicz: Żołnierze Wyklęci pozostali wierni przysiędze do końca

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 18:47
- Historia Żołnierzy Wyklętych jest niezwykle ciekawa, ale też tragiczna. Badania ich losów rozpoczęły się pod koniec lat 80. XX wieku. Wcześniej nikt tym tematem się nie zajmował - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
rozwiń zwiń