"Szedł drogą Jezusa Chrystusa". Tadeusz Płużański o rotmistrzu Pileckim

2020-05-17, 12:19

"Szedł drogą Jezusa Chrystusa". Tadeusz Płużański o rotmistrzu Pileckim
Rotmistrz Witold Pilecki. Foto: PAP/Universal Art Archive / Alamy Stock Photo

- Na warstwę historyczną nakłada się też wyjątkowa duchowość Witolda Pileckiego, który przez całe życie szedł drogą Jezusa Chrystusa i naśladował go - mówi w Polskim Radiu 24 historyk i publicysta Tadeusz Płużański. 

Posłuchaj

Tadeusz Płużański o beatyfikacji rotmistrza Witolda Pileckiego (PRL - historia prawdziwa)
+
Dodaj do playlisty

13 maja 1901 roku urodził się Witold Pilecki, bohater, który z własnej woli trafił do Auschwitz, by tam przygotowywać ruch oporu. Po wojnie Witold Pilecki został skazany przez komunistów na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 roku. Rodzina miała się nigdy nie dowiedzieć, gdzie Pilecki został pochowany. Nie wydano im ciała. Nikt nie miał prawa o nim pisać ani nawet wymieniać jego nazwiska. Dopiero po 42 latach od procesu, w demokratycznej Polsce, wyrok anulowano. Żona Pileckiego doczekała jego rehabilitacji.


Powiązany Artykuł

pliecki_663.jpg
Rotmistrz Witold Pilecki – 119. rocznica urodzin

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Witolda Pileckiego uformowała książka średniowiecznego zakonnika Tomasz z Kempis "O naśladowaniu Chrystusa". - Zawdzięcza to wychowaniu, głęboka polska religijność była uzupełniona o tradycję insurekcyjną. Zobowiązanie by iść drogą Jezus Chrystusa Witold Pilecki przekazał dalej, polecił swojej żonie Marii, by zawsze do poduszki czytała tę książkę ich dzieciom - powiedział Tadeusz Płużański.

Historyk podkreślił, że Witold Pilecki zasłużył na naszą pamięć również pod tym względem. - Mój ojciec był bliskim znajomym Pileckiego, przekazał mi historię swojego dowódcy. Mówił, że rotmistrz często operował w innych miejscach, był jakby trochę nieobecny. Było widać jego głęboką duchowość i kontakt z Bogiem. W życiu starał się te idee wprowadzać, podstawową było łączenie ludzi wokół wspólnej idei. Dla Witolda Pileckiego zawsze była to wolna i niepodległą Polska, ale oczywiście walczył o Polskę katolicką. Nie wyobrażał sobie innej ojczyzny - tłumaczył Tadeusz Płużański

Więcej w serwisie specjalnym Polskiego Radia zolnierzewykleci.polskieradio.pl.

23 maja w Pobernardyńskim kościele Znalezienia Krzyża Świętego w Grodnie Mszę świętą w intencji beatyfikacji rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera walk z niemieckim nazizmem i komunizmem radzieckim, odprawi proboszcz świątyni, ksiądz prałat Antoni Chańko.

Więcej w nagraniu

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzący: Robert Tekieli
Gość: Tadeusz Płużański
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 11.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej