X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Gen. Kowalski: skala rozpracowania ks. Blachnickiego przez służby PRL była wyjątkowa

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 08:48
- Zaangażowane siły i środki w tamtym okresie były imponujące i nie mogło to się dziać tylko ze zwykłej ciekawości. Chodziło na pewno o to, by zrealizować główny cel służb komunistycznych, czyli zablokować działalność ks. Blachnickiego - powiedział gen. Andrzej Kowalski, były szef Służby Wywiadu Wojskowego.
Audio
  • Gen. Andrzej Kowalski o inwigilacji ks. Franciszka Blachnickiego ("PRL-historia prawdziwa")
ks. Franciszek Blachnicki
ks. Franciszek Blachnicki Foto: Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Ksiądz Franciszek Blachnicki był w zainteresowaniu służb PRL przez długi czas. Najbardziej poruszającą kwestią w tym kontekście jest jego śmierć. Wiele osób uważa, że został zamordowany. Gen. Andrzej Kowalski stwierdził, że ten temat ciągle okryty jest woalem tajemnicy.

ks franciszek blachnicki forum 1200.jpg
"Był prekursorem ewangelizacji". Setna rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego

- Nawet wśród bezpośrednich świadków są ci, którzy od samego początku nie podejrzewali, że stało się coś tak złego i drastycznego, ale są też ci, którzy bardzo szybko mieli wątpliwości, czy mieliśmy do czynienia z naturalnym zgonem, czy pojawił się jakiś dodatkowy czynnik. To wszystko, co działo się wokół małżeństwa państwa Gontarczyków, podsycało wyobraźnię, że stało się coś więcej. Do dziś trwa to rozdwojenie - zaznaczył rozmówca Roberta Tekielego.

Posłuchaj
22:36 PR24_mp3 2021_04_18-07-36-19.mp3 Gen. Andrzej Kowalski o inwigilacji ks. Franciszka Blachnickiego ("PRL-historia prawdziwa")

Gen. Kowalski przyznał, że skala rozpracowania ks. Blachnickiego przez służby PRL była wyjątkowa. - Zaangażowane siły i środki w tamtym okresie były imponujące i nie mogło to się dziać tylko ze zwykłej ciekawości. Chodziło na pewno o to, by zrealizować główny cel służb komunistycznych, czyli zablokować działalność kapłana - dodał.

- Niestety pojawia się tutaj ta możliwość, że najpewniejszą metodą do tego było uśmiercenie. (…) Nie zostały podjęte żadne poważne kroki śledcze, które sprowadzałyby się do przesłuchania oficerów prowadzących sprawę i agenturę w Carlsbergu, miejscu śmierci ks. Blachnickiego. To bardzo prosta czynność. Nie zostało to wykonane, bo istniała w Polsce, a może i do dziś istnieje, pewnego rodzaju zmowa, milcząca ochrona środowiska niektórych oficerów SB  - wskazał gen. Andrzej Kowalski.

Więcej w całej audycji.

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: gen. Andrzej Kowalski, były szef Służby Wywiadu Wojskowego
Data emisji: 18.04.2021
Godzina emisji: 07.36

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Zagadkowa śmierć ks. Franciszka Blachnickiego. Woyciechowski: mamy tu do czynienia z niewidzialnymi siłami

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 11:28
- Gdy prokurator Ewa Koj w 2006 r. prowadziła śledztwo w tej sprawie, odbyła się poufna ekshumacja szczątków księdza przez władze kościelne. Zaskakujące jest to, że nie uczyniły tego organy ścigania, gdyż było to formalną rzeczą w dochodzeniu do prawdy - mówił o okolicznościach śmierci ks. Franciszka Blachnickiego w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. 
rozwiń zwiń