"Na komunistów nikt nie czekał, cieszyli się poparciem kilku procent społeczeństwa". Panfil o powstaniu PRL-u

- Prawdziwymi fundamentami PRL-u były terror i przemoc, bez tego nie byłoby tego ustroju - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk. 

2022-07-10, 08:20

"Na komunistów nikt nie czekał, cieszyli się poparciem kilku procent społeczeństwa". Panfil o powstaniu PRL-u
"Na komunistów nikt nie czekał, cieszyli się poparciem kilku procent społeczeństwa". Panfil o PRL-u. Foto: YouTube

Gość PR24 mówił o PRL-u jako o ustroju "sprawiedliwości społecznej, wyczekiwanego przez miliony Polaków". - Na komunistów nikt nie czekał, oprócz nich samych, cieszyli się oni poparciem trzech, może pięciu procent. Ta konstatacja jest istotna, my dziś przykładamy dużą wagę do sondaży, komuniści natomiast, wiedząc jaką skalę rzeczywistą poparcia mogą uzyskać w razie wolnych wyborów, mieli jedną drogę, terror i przemoc. Nie chcę używać pojęcia Polska Ludowa, ponieważ pomysł ten cieszył się poparciem, tyle tylko że pojęcie to oznaczało coś innego niż w nowomowie marksistowskiej - powiedział gość PR24.

"Rządziła nowa kasta"

Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) to oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. W latach 1944–1952 funkcjonowało jako Rzeczpospolita Polska. W okresie 1944–1989, propagandowo, potocznie i niekiedy w oficjalnych aktach władz nazywane było Polską Ludową. W tym okresie Polska była państwem niesuwerennym, pozostającym pod polityczną dominacją ZSRR. Rządy sprawowała komunistyczna Polska Partia Robotnicza, a następnie Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, jako partia hegemoniczna, przy formalnym istnieniu ugrupowań satelickich, tzw. "stronnictw sojuszniczych" (Zjednoczone Stronnictwo Ludowe, Stronnictwo Demokratyczne).

"Jałta synonimem zdrady"

- Polska Ludowa oznaczała Polskę, w której wszyscy ludzie będą mieć równe prawa, a w publicystyce tzw. obozu londyńskiego czyli obozu legalnego i niepodległościowego oznaczała Polskę sprawiedliwą, a lud używany był jako synonim narodu. To co natomiast stworzyli komuniści od samego początku ani w ułamku nie było ani Polską sprawiedliwą ani Polską Ludową, rządziła po prostu nowa kasta i to bardzo wąska. Dla nas Jałta jest synonimem zdrady, ale państwa zachodnie potraktowały te konferencję jako swoje zwycięstwo, ponieważ uważały że udało im się zmusić Józefa Stalina do złożenia wiążącej obietnicy przeprowadzenia w Polsce demokratycznych wyborów - wyjaśnił prof. Tomasz Panfil.

Czytaj także:

Koncepcja utworzenia na terenie Polski państwa komunistycznego pojawiła się po raz pierwszy w środowisku polskich oraz rosyjskich komunistów w nawiązaniu do idei światowej rewolucji komunistycznej. W wyniku przewrotu bolszewickiego (rewolucji październikowej) w 1917 roku komuniści przejęli władzę w Republice Rosyjskiej. Utworzona przez nich Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka jako cel ideowy deklarowała wprowadzanie komunistycznego ustroju w krajach sąsiadujących metodami rewolucyjnymi, a więc zbrojnie. 16 grudnia 1918 na zjeździe połączeniowym SDKPiL i PPS-Lewicy została powołana Komunistyczna Partia Robotnicza Polski (od 1925 Komunistyczna Partia Polski). KPRP od 1919 była organizacją nielegalną.


Posłuchaj

"Na komunistów nikt nie czekał, cieszyli się poparciem kilku procent społeczeństwa". Panfil o PRL-u ("PRL - historia prawdziwa") 23:01
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: prof. Tomasz Panfil (historyk)

REKLAMA

Data emisji: 10.07.2022

Godzina: 07:35 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej