Służba Bezpieczeństwa PRL. Dr hab. Dawid Wincenty: większość Polaków nie wiedziała o nich zbyt wiele
- Polacy byli rejestrowani, były prowadzone wobec nich działania, czasami bezpośrednio i brutalnie działano wobec konkretnego obywatela - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Dawid Wincenty z IPN w Gdańsku.
2022-12-11, 08:30
Służba Bezpieczeństwa to organ, który został powołany w 1956 roku. Oficjalnie miał odpowiadać za bezpieczeństwo wewnętrzne w kraju. W praktyce agenci przenikali m.in. struktury opozycyjne i odpowiadali za terror i morderstwa.
Polityka strachu
Dr hab. Dawid Wincenty powiedział w Polskim Radiu 24, że Polacy wiedzieli o istnieniu tej służby, ale nie byli w stanie powiedzieć o niej czegokolwiek więcej. - Status Służby Bezpieczeństwa jest paradoksalny. Każdy dorosły obywatel w zasadzie wie, że istnieje taka forma, większość pewnie potrafi wskazać miejsce, gdzie oni pracują, ale nic więcej nie potrafią o niej powiedzieć - powiedział.
- Zazwyczaj byli to niczym nie wyróżniający się ludzie. Byli uczulania na to, żeby nie wyróżniać się wyglądem. Jest pytanie czy inne środowiska miały jakąś lepszą wiedzę, która dawałyby jakąś przewagę nad SB - dodał.
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że "pomocna" dla siania terroru wśród obywateli miała poprzednik SB, czyli Urząd Bezpieczeństwa. - Na sprawę relacji między UB a społeczeństwem trzeba patrzeć szerzej. Dzisiaj wiemy, że przez 10 lat funkcjonowania urzędu, przez jego rejestry przewija się kilka milionów Polaków. To duża część ówczesnego społeczeństwa - przypomniał.
REKLAMA
- Polacy byli rejestrowani, były prowadzone wobec nich działania, czasami bezpośrednio i brutalnie działano wobec konkretnego obywatela - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
* * *
Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
REKLAMA
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: dr hab. Dawid Wicenty, IPN w Gdańsku, Uniwersytet Gdański
Data emisji: 11.12.2022
Godzina emisji: 07.35
REKLAMA
dz
REKLAMA