more_horiz

Konflikt na Ukrainie a nauczanie Wyszyńskiego. Dmitrowicz: prymas jednoznacznie potępiłby wojnę

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 08:40
- Myślę, że to byłby bardzo głośny, bardzo mocny, ale też bardzo jednoznaczny głos potępienia tego, co się tam dzieje. Głos pomocy, głos ratunku - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego, pytany o to, jak dziś reagowałby kard. Stefan Wyszyński na trwającą na Ukrainie wojnę.
Piotr Dmitrowicz
Piotr DmitrowiczFoto: PR24

Wojna na Ukrainie budzi żywe reakcje we wszystkich środowiskach w kraju i na świecie. Wśród tych najbardziej kontrowersyjnych są wypowiedzi i działania papieża Franciszka, który ma dużą trudność w potępieniu zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan na Ukrainie, czy nawet w nazwaniu kraju-agresora, za to w części swoich wypowiedzi wpisuje się w narrację propagandy kremlowskiej. Jak zareagowaliby w podobnej sytuacji najwięksi polscy przywódcy religijni - Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński?

Dmitrowicz: pamiętajmy, że prymas przeżył wojnę

O możliwej reakcji kard. Wyszyńskiego mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz. Historyk podkreślił, że Stefan Wyszyński był mężem stanu i we wszystkim, co robił, przyświecały mu zawsze dobro i racja stanu Polski. Przypomniał też, że prymas przeżył II wojnę światową, więc o wojnie wiedział więcej, niż można przypuszczać.

- To było dla niego jedno z najważniejszych przeżyć w całym życiu. Pamiętajmy, że on kilka razy otarł się o śmierć. Był aresztowany przez Gestapo (...), jego koledzy w większości zostali zamordowani przez Niemców w Dachau albo innych obozach koncentracyjnych - mówił Piotr Dmitrowicz.

Gość PR24 został zapytany, jak prymas Wyszyński zareagowałby dziś na wojnę na Ukrainie. - Myślę, że to byłby bardzo głośny, bardzo mocny, ale też bardzo jednoznaczny głos potępienia tego, co się tam dzieje. Głos pomocy, głos ratunku. Bo Wyszyński wyszedł z wojny z przekonaniem i z ogromną wiedzą o tym, jak wielkim doświadczeniem, jak wielką daniną krwi była dla Polaków II wojna światowa. Później w swoim całym prymasostwie robił wszystko, żeby ta polska krew nie była przelewana. Wiedział, że wojna jest największym złem i nie można wobec takich dramatów milczeć - odpowiedział Piotr Dmitrowicz.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:42 PR24_mp3 2022_05_15-07-35-04_Dmitrowicz.mp3 Piotr Dmitrowicz o tym, jak prymas Wyszyński zareagowałby na wojnę na Ukrainie ("PRL - historia prawdziwa"

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego)
Data emisji: 15.05.2022
Godzina emisji: 07.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także