more_horiz

Służby na służbie w PRL. Prof. Pleskot: komuniści twórczo wykorzystywali mechanizmy demokratów

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 08:15
- Komuniści twórczo wykorzystali pewne mechanizmy, które istniały już wcześniej i istnieją do dzisiaj, gdzie są wykorzystywane przez państwa demokratyczne. (..) Instytucje w PRL trochę imitowały takie normalne organy państwowe - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Patryk Pleskot.
Służby na służbie w PRL. Na zdjęciu: minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski
Służby na służbie w PRL. Na zdjęciu: minister spraw zagranicznych Krzysztof SkubiszewskiFoto: Grzegorz Rogiński/PAP

Historyk prof. Patryk Pleskot na przykładzie MSZ opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o działaniu służb w czasach PRL. Jak wskazał, "komuniści twórczo wykorzystali pewne mechanizmy, które istniały już wcześniej i istnieją do dzisiaj, gdzie są wykorzystywane przez państwa demokratyczne".

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych tak, jak struktura rządu czy innych ministerstw, była w PRL pewną fasadą. Instytucje państwowe trochę imitowały takie zwykłe, normalne organy państwowe - zauważył gość audycji.

Jak dodał, gdy spojrzymy na resorty, które zajmują się specyficznym obszarem działań - na przykład MSZ - "to nie jest tak, że były to twory papierowych pacynek, które się tylko poruszały". - Ministerstwo Spraw Zagranicznych było jedną z instytucji, która realizowała cel totalitarnego państwa rządzonego przez kierownictwo partyjno-państwowe, to nie ulega żadnej wątpliwości - podkreślił historyk.

Służby w czasach PRL

Prof. Patryk Pleskot dodał również, że w PRL-owskim resorcie spraw zagranicznych musieli pracować dyplomaci. - Polska Republika Ludowa była państwem uznawanym przez społeczność międzynarodową, była członkiem ONZ, wypełniała funkcje państwowe w prawie międzynarodowym i to wymagało pewnej obsługi technicznej właśnie w ramach prawa i stosunków dyplomatycznych z innymi krajami - powiedział.

Jak zauważył, takie same funkcje wypełniały również ambasady sowieckie. - Pracowali tam ludzie, którzy po prostu wykonywali funkcje dyplomatyczne - zaznaczył historyk.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:37 PR24_mp3 2022_07_17-07-36-01.mp3 Prof. Patryk Pleskot o działaniu służb w czasach PRL ("PRL - historia prawdziwa"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: prof. Patryk Pleskot (historyk, IPN)

Data emisji: 16.07.2022 r.

Godzina: 07:36

ng

Zobacz także

Zobacz także