more_horiz

"Jego historia nadaje się na kilka filmów". Tadeusz Płużański o Henryku Wieliczko ps. Lufa

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 08:07
- Można powiedzieć, że chłopaki z Wileńskiej AK to był inny sort Polaków, taki jeszcze bardziej zaangażowany, jeszcze bardziej patriotyczny. Oni rzeczywiście żyli tymi wartościami Bóg, Honor, Ojczyzna i byli przy tym niezwykle skuteczni  - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański, publicysta.
Tadeusz Płużański
Tadeusz PłużańskiFoto: PR24

Tematem rozmowy była historia Henryka Wieliczko ps. Lufa. Na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Płużański wskazał, że "jego historia spokojnie nadaje się na kilka filmów i serial, zresztą podobnie jak historie chłopaków z Wileńskiej Armii Krajowej". - Można powiedzieć, że to był inny sort Polaków, taki jeszcze bardziej zaangażowany, jeszcze bardziej patriotyczny - ocenił. - Oni rzeczywiście żyli tymi wartościami Bóg, Honor, Ojczyzna i byli przy tym niezwykle skuteczni - zaznaczył.

Podkreślił, że "to nam pokazuje, że idea, która nas prowadzi przez życie nie musi być rozmemłana, nie musi być na kolanach tylko i wyłącznie". - On realizował swoje idee w czynie i robił to prześwietnie szczególnie jak na swój wiek - dodał.

- Jego przełożeni również to podkreślali, że był wyjątkowo dobrym organizatorem, świetnym dowódcą, miał fantastyczne rozeznanie terenu, potrafił błyskawicznie podejmować decyzje stąd w tych strukturach wileńskich bardzo szybko był zastępcą, a później właściwie dowódcą oddziału - wyjaśnił. - Polegali na nim, mimo, że to był osiemnastolatek - powiedział.

Henryk Wieliczko ps. Lufa

Podporucznik Wieliczko od września 1943 roku był członkiem oddziału kpt. Wincentego Mroczkowskiego "Zapory", następnie 5. Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. W październiku 1944 r.  dołączył do mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Dowodził jednym z najaktywniejszych oddziałów na Pomorzu. Po 1947 roku dołączył do Wileńskiej AK. Rok późnej został złapany i zamordowany w 1949 przez sowietów w więzieniu na Zamku w Lublinie.

Jego szczątki zostały odnalezione w kwietniu 2021 r.  na tzw. "Lubelskiej Łączce", czyli na cmentarzu przy ul. Unickiej  w Lublinie. 29 czerwca 2022 roku odbył się pogrzeb odznaczonego pośmiertnie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski dowódcy. Henryk Wieliczko spoczywa na cmentarzu przy ulicy Białej w Lublinie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w asyście wojskowej. 

Więcej o niesamowitej historii Henryka Wieliczko w nagraniu.

Posłuchaj
23:30 Płużański.mp3 Tadeusz Płużański: chłopaki z Wileńskiej AK to był inny sort Polaków (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Robert Tekieli

Gość: Tadeusz Płużański, publicysta

Data emisji: 24.07.2022 r.

Godzina: 07:35

jb

źródło: Polskie Radio Lublin

Zobacz także

Zobacz także