more_horiz

"Komuniści starali się tworzyć nową świadomość". Dudkiewicz o wykorzystaniu zasad rewolucji francuskiej w PRL

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2022 10:30
Komuniści starali się tworzyć nową świadomość - między innymi za pośrednictwem sztuki, nurtów literackich oraz kina - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Rafał Dudkiewicz.
Komuniści starali się tworzyć nową świadomość. Dudkiewicz o wykorzystaniu zasad rewolucji francuskiej w PRL
"Komuniści starali się tworzyć nową świadomość". Dudkiewicz o wykorzystaniu zasad rewolucji francuskiej w PRLFoto: Domena publiczna/CC0

Publicysta Rafał Dudkiewicz opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o wykorzystaniu zasad rewolucji francuskiej w późniejszych epokach, w tym w czasach Polskiej Republiki Ludowej.

Jak wskazano w audycji, PRL to jedna z odsłon bardzo sprawnej - zarówno od strony operacyjnej, jak i technologicznej - oraz opracowanej na solidnych wzorcach rewolucji francuskiej operacji zawłaszczania zdobytego przez Kreml obszaru. To, co działo się w Polsce, nie było wyjątkowe - podobnie wyglądało to we wszystkich podbitych przez Armię Czerwoną krajach.

Gość audycji zauważył, że działania komunistów można było doskonale scharakteryzować między innymi przez to, jakie stawiali pomniki. - W książce "Krótka historia dezinformacji. Od konia trojańskiego do internetu" Vladimira Volkoffa znajduje się rozdział poświęcony temu, w jaki sposób władze rewolucyjne po 1789 r. zmieniały i kalendarz - z siedmiodniowego tygodnia na dziesięciodniowy - oraz nazwy ulic tak, aby nie odnosiły się one do arystokratów, fundatorów czy katolicyzmu - wyjaśnił.

"Komuniści starali się tworzyć nową świadomość"

Jak dodał, "nie burzono kościołów, ponieważ najpierw trzeba było urobić lud, aby ten sam chciał dobrowolnie burzyć świątynie".

- Więc do 1947 r. władza komunistyczna zajmowała się głównie wykańczaniem po lasach - i nie tylko - ludzi, którzy stawiali jej czynny opór - wskazał. Gość audycji zwrócił również uwagę, że komuniści starali się tworzyć nową świadomość - między innymi za pośrednictwem sztuki, nurtów literackich oraz kina.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:46 PR24_mp3 2022_07_31-07-36-00.mp3 Rafał Dudkiewicz wyjaśnia, jak w PRL wcielano w życie zasady rewolucji francuskiej ("PRL - historia prawdziwa"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Rafał Dudkiewicz (publicysta)

Data emisji: 31.07.2022 r.

Godzina: 07:35

ng

Zobacz także

Zobacz także