more_horiz

"Niemcy wyrzekli się moralności chrześcijańskiej". Prof. Panfil o reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 09:05
- Niemcy wyrzekli się moralności chrześcijańskiej. Przeszli na swoją słynną w świecie moralność pragmatyki i wyznają, że należy robić to, co jest korzystne i pożyteczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil (KUL).
Tomasz Panfil:Niemcy wyrzekli się moralności chrześcijańskiej.
Tomasz Panfil: Niemcy wyrzekli się moralności chrześcijańskiej.Foto: Zbiory NAC

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi.

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Panfil został zapytany o to, jak możliwe jest to, że naród, który wyrządził drugiemu tyle krzywd, nie poczuwa się do konieczności zadośćuczynienia. Jak wskazał, "pytanie jest ciekawe, a odpowiedzi pewnie jeszcze ciekawsze". Podkreślił, że chodzi o odpowiedzi "w liczbie mnogiej, bo chyba ciężko dać jedną".

"Moralność chrześcijańska"

- Pani Tomkiewicz skonstruowała jednak ciekawą odpowiedź, która mi osobiście się podoba, a mianowicie, że "jest to możliwe, ponieważ Niemcy wyrzekli się moralności chrześcijańskiej".

- Przeszli na swoją słynną w świecie moralność pragmatyki - ocenił. - Wyznają, że należy robić to, co jest korzystne i pożyteczne, i nie ma tutaj tej chrześcijańskiej refleksji - dodał.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:38 PRL historia.mp3 Tomasz Panfil: Niemcy wyrzekli się moralności chrześcijańskiej (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzi: Robert Tekieli

Gość: prof. Tomasz Panfil (KUL)

Data emisji: 11.09.2022

Godzina emisji: 07.35

jb

Zobacz także

Zobacz także