more_horiz

Prof. Jan Żaryn: to Kościół pokazuje nam kalendarium najważniejszych wydarzeń z czasów PRL

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 09:12
- Istnieje sensowna periodyzacja okresu Polski komunistycznej, w której wiodącą rolę mają daty i wydarzenia wytworzone przez Kościół - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: PR24/AK

Tematem rozmowy były dzieje Kościoła katolickiego w czasach PRL. Rozmówca został zapytany między innymi o to, czy te kilkadziesiąt lat można w jakiś sposób usystematyzować i o to, czy są jakieś wyraźne etapy relacji tysiącletniego Kościoła z nowotworem, który został został przywieziony do Polski. 

"Kalendarium najważniejszych wydarzeń"

- Istnieje taka sensowna periodyzacja i od razu powiem, że w tej periodyzacji okresu Polski komunistycznej wiodącą rolę mają daty i wydarzenia wytworzone przez Kościół - podkreślił. Jak dodał, "to Kościół jest stroną, która nam pokazuje kalendarium najważniejszych wydarzeń".

- Niemcom i sowietom wydawało się, że udało im się stworzyć takie alternatywne społeczeństwo polskie, które nie miało dostępu do własnej przeszłości, do własnej historii - wskazał. - Kościół wydźwignął nas po 1956 roku z tej niezwykle niebezpiecznej tożsamościowej zapaści i okres Wielkiej Nowenny wraz z rokiem milenijnym to jest ten czas, który można powiedzieć, że jest epokowy - ocenił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:06 Żaryn Jan.mp3 Jan Żaryn: to Kościół pokazuje nam kalendarium najważniejszych wydarzeń z czasów PRL (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"

Prowadzi: Robert Tekieli

Gość: prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego

Data emisji: 4.12.2022

Godzina emisji: 07.35


jb

Zobacz także

Zobacz także