X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Płk Stanisław Gajewski: "Zapora" nie chciał zabijać

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 22:02
Płk Stanisław Gajewski po 1945 roku walczył z sowieckim okupantem pod dowództwem mjra Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Wcześniej Zaporczycy byli żołnierzami Armii Krajowej.
Audio
  • 20.03.19 Powroty z niepamięci: Płk Stanisław Gajewski cz.1
  • 21.03.19 Powroty z niepamięci: Płk Stanisław Gajewski cz.2

Gość Polskiego Radia 24 wspominał m.in. swojego dowódcę. – "Zapora" to był człowiek spokojny, rozsądny. Nie był nerwowy, ale za to stanowczy. Żołnierze go lubili. Ja w jego oddziałach zajmowałem się głównie łącznością, byłem też wartownikiem – powiedział w Polskim Radiu 24 płk Stanisław Gajewski.

Jak podkreślił gość PR24, mjr Dekutowski często wyraźnie podkreślał przed akcją, żeby nie zabijać ludzi. - Pamiętam jak pytaliśmy go czy możemy rozbroić posterunek policji. Powiedział, że "wolno rozbroić, ale nie zabijać". Trzy razy powtórzył, żeby nie zabijać. Potem przyprowadzili trzech milicjantów w bieliźnie i zabrali ich do samochodu. Mnie "Zapora" zaprosił do szoferki. Odjechaliśmy od rynku i potem milicjantom nakazano zejść z wozu. Spisano ich adresy i dane. Potem grożono im: "jeżeli jeszcze raz was spotkamy w milicji, to będzie jeszcze gorzej". "Zapora" nie chciał zabijać – podkreśl gość audycji.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/bartos

-----------------------------

Data emisji: 20/21.03.2019

Godzina emisji: 21.35

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ppłk Leszek Mroczkowski: młody porucznik UB był jak bestia

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 22:10
- Byłem bity, poniżany, znęcali się nade mną psychicznie. Polak nad Polakiem. Nie lubię o tym opowiadać. Jeżeli musisz zabić, to zabij, ale nie znęcaj się – mówił zawsze mój dowódca z partyzantki. W audycji Powroty z Niepamięci ppłk Leszek Mroczkowski, członek zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ofiara Urzędu Bezpieczeństwa, mówił o konspiracji w okresie okupacji niemieckiej i po 1945 roku.
rozwiń zwiń