more_horiz

Płk Stanisław Gajewski: "Zapora" nie chciał zabijać

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 22:02
Płk Stanisław Gajewski po 1945 roku walczył z sowieckim okupantem pod dowództwem mjra Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Wcześniej Zaporczycy byli żołnierzami Armii Krajowej.
Audio
  • 20.03.19 Powroty z niepamięci: Płk Stanisław Gajewski cz.1
  • 21.03.19 Powroty z niepamięci: Płk Stanisław Gajewski cz.2

Gość Polskiego Radia 24 wspominał m.in. swojego dowódcę. – "Zapora" to był człowiek spokojny, rozsądny. Nie był nerwowy, ale za to stanowczy. Żołnierze go lubili. Ja w jego oddziałach zajmowałem się głównie łącznością, byłem też wartownikiem – powiedział w Polskim Radiu 24 płk Stanisław Gajewski.

Jak podkreślił gość PR24, mjr Dekutowski często wyraźnie podkreślał przed akcją, żeby nie zabijać ludzi. - Pamiętam jak pytaliśmy go czy możemy rozbroić posterunek policji. Powiedział, że "wolno rozbroić, ale nie zabijać". Trzy razy powtórzył, żeby nie zabijać. Potem przyprowadzili trzech milicjantów w bieliźnie i zabrali ich do samochodu. Mnie "Zapora" zaprosił do szoferki. Odjechaliśmy od rynku i potem milicjantom nakazano zejść z wozu. Spisano ich adresy i dane. Potem grożono im: "jeżeli jeszcze raz was spotkamy w milicji, to będzie jeszcze gorzej". "Zapora" nie chciał zabijać – podkreśl gość audycji.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/bartos

-----------------------------

Data emisji: 20/21.03.2019

Godzina emisji: 21.35

 

Zobacz także

Zobacz także