more_horiz

Kpt. Jerzy Dębicki: po 1945 r. wciąż obowiązywała nas przysięga

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 10:11
- Po wkroczeniu Rosjan dalej utrzymywaliśmy kontakt z podziemiem. Zbieraliśmy informacje, przekazywaliśmy naszym dawnym kontaktom z Armii Krajowej. Po rozwiązaniu AK wstąpiliśmy do konspiracji. Przysięga, którą złożyliśmy nas zobowiązywała. Polska nie została wyzwolona – mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Jerzy Dębicki, Żołnierz AK i Szarych Szeregów, Żołnierz Wyklęty represjonowany przez komunistów.
Audio
  • 04.07.19 Powroty z niepamięci. Kpt. Jerzy Dembicki. Cz. 1.
  • 05.07.19 Powroty z niepamięci. Kpt. Jerzy Dembicki. Cz. 2.

Jerzy Dębicki (ur. 1929) podczas okupacji hitlerowskiej, był harcerzem Szarych Szeregów AK w Mielcu. Uczestniczył w działaniach pomocniczych AK. W styczniu 1945 powstaje Tajna Niepodległościowa Drużyna Harcerska im. Jaremy Wiśniowieckiego do której wstąpił Jerzy Dębicki. – Żyliśmy "Ogniem i mieczem". Wiśniowiecki był dla nas nieprzejednanym obrońcą granic Polski. Z początku nikt nie wierzył, że Zachód nas pozostawi, wszyscy oczekiwali interwencji, te nadzieje były żywe. Żyliśmy nadziejami – wspominał gość audycji.

- Nie wierzyliśmy propagandzie. Przed wojną wiedzieliśmy czym jest komunizm. Ci, którzy wstąpili do partii po wojnie nie mogli się tłumaczyć niewiedzą. W naszym środowisku nie było żadnych wahań, społeczeństwo też mielismy za sobą. Do służb bezpieczeństwa wstępowali ludzie, którzy mieli na swoim koncie wyroki albo zatargi z poprzednią władzą. Oni ulegli propagandzie, wczesniej czuli sie pokrzywdzeni, teraz chcieli rządzić - wyjaśniał.

Jerzy Dębicki wspominał, że zgromadzeni w konspiracji chcieli dalej walczyć. - W czasie wojny niestety straciliśmy sprzęt, pociski uderzyły w nasz magazyn, ale dozbroiliśmy się od nowa. Liczyliśmy na to, że ponownie staniemy się żołnierzami. Szukaliśmy miejsca, w którym moglibyśmy działać, ostatecznie wybraliśmy lasy koło Ulanowa w Lasach Janowskich  – mówił Jerzy Dębicki.

W listopadzie 1951 aresztowany i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego skazany na 12 lat za przynależność do nielegalnej organizacji niepodległościowej.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/ak

----------------------------

Data emisji: 04 i 05.07.2019

Godzina emisji: 00:30

Zobacz także

Zobacz także