Społeczny magazyn reportażystów. "Ulica Moniuszki w Giżycku"
W naszym kraju jest 800 ulic noszących imię Stanisława Moniuszki. Ale czy wiedza o nim jest powszechna? W roku Moniuszki, w przeddzień dwusetnej rocznicy jego urodzin odwiedzamy Giżycko. Co mieszkańcy ulicy St. Moniuszki w tym mieście wiedzą o jej patronie? W przededniu 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki goście audycji rozmawiali m.in. o tym co będzie się działo w różnych miastach kraju na ulicach noszących imię St. Moniuszki w rocznicę jego urodzin, czyli 5 maja.
2019-05-04, 21:07
Posłuchaj
Stanisław Moniuszko (1819–1872), herbu Krzywda, nie bez powodu nazywany jest ojcem polskiej opery narodowej, choć duchem patriotycznym przesiąknięta była cała jego twórczość, także liczne pieśni, kantaty, operetki, utwory symfoniczne. Do dziś wykonywane są dzieła kompozytora z dwunastu „Śpiewników domowych” zawierających 268 pieśni do słów różnych wybitnych poetów romantycznych, polskich i obcych tłumaczonych na nasz język, a także do utworów ludowych. Moniuszko żył dość krótko, 53 lata, ale niezwykle intensywnie. Poświęcił się bez reszty muzyce i rodzinie (miał dziesięcioro dzieci). Gdy zamieszkał w Wilnie, został organistą i wciąż komponował, ale także nauczał, organizował życie muzyczne w mieście. W 1858 r. osiadł z rodziną w Warszawie, gdzie objął stanowisko dyrektora Opery. Kilka lat później został także wykładowcą w Instytucie Muzycznym.
Goście PR24: Marek Bykowski – wieloletni kanclerz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, członek Rady Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF; Elżbieta Stanisława Janowska-Moniuszko – prapraprawnuczka kompozytora; Beata Klatka – dyrektor 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki; Jolanta Rostworowska – prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki.
"Ulica Moniuszki w Giżycku" – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Audycję przygotowała Małgorzata Kownacka.
REKLAMA
PR24/ka
____________________
Data emisji: 04.05.2019
Godzina emisji: 20:06
REKLAMA