Na czasie z ZUS. Emerytury pomostowe i zasady ich przyznawania.
- Jeżeli chodzi o emerytury pomostowe, to prawo do niej mają tylko osoby, które pracowały w szczególnych warunkach - tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Wiesława Lempska - ekspertka ZUS.
2019-07-27, 08:25
Posłuchaj
Blisko 28 tysięcy osób w Polsce pobiera emerytury pomostowe. Taka emerytura pozwala kończyć pracę 5 lat przed ustawowym wiekiem emerytalnym. Kobiety mogą skorzystać z tego przywileju w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat.
Warunkiem jest co najmniej 15-letni staż pracy w warunkach szczególnych, na przykład w górnictwie, hutnictwie czy przy mokrym garbarstwie lub o szczególnym charakterze jak w przypadku maszynistów, pilotów i dyżurnych ruchu.
Wokół tego typu emerytur pojawiają się spory dotyczące tego, czy powinno to być świadczenie stale funkcjonujące w polskim prawie, czy mieć charakter wygasający.
Wiesława Lempska: wniosek o "pomostówkę" można złożyć w każdym ZUS
Ekspertka ZUS Wiesława Lempska mówiła o tym, w jaki sposób ocenia się, czy warunki pracy pozwalają na uzyskanie emerytury pomostowej. - ZUS nie ustala czy stanowisko pracy jest w szczególnych warunkach czy szczególnym charakterze. Opiera się na przedstawionej przez osobę zainteresowaną dokumentację - zaznaczyła.
REKLAMA
Gość PR24 podkreśliła, że "świadectwo pracy jest podstawowym dokumentem, który należy dołączyć do wniosku o emeryturę pomostową". - Osoba, która chce się ubiegać o "pomostówkę" musi przedłożyć wniosek. Jest to wniosek oddzielny niż ten o emeryturę zwykłą - dodała ekspertka.
Taki wniosek, jak zaznaczyła Wiesława Lempska, można złożyć w każdym ZUS, niekoniecznie w "swoim". - Jesteśmy dostępni we wszystkich oddziałach i inspektoratach - mówiła.
Więcej w całej rozmowie.
Rozmawiała Anna Grabowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/msze, IAR
----------------------------
Data emisji: 27.07.19
Godzina emisji: 8.05
REKLAMA
REKLAMA