Jak dokonał się początek końca komunizmu?

2019-07-23, 22:30

Jak dokonał się początek końca komunizmu?
Chełm przed obchodami rocznicy Manifestu PKWN . Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Strajki były reakcją na rodzaj buty aparatu partyjnego, który uważal, że wszystko może i czegokolwiek nie zadecyduje, jest to do przyjęcia przez całą klasę robotniczą. A jeśli nie przyjmie, spotka go ten sam los, co w Radomiu, Ursusie czy Płocku - o początkach końca komunizmu rozmawiali Jan Ruman, Paweł Nowicki i Arkadiusz Gołębiewski.

Posłuchaj

23.07.19 "Towarzystwo niepokornych" (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Czy to sierpień '80? Może trochę wcześniej? Paradoksem historii jest to, że komuniści, gdy wjechali do Polski w '44, ustalili legendę, że wszystko zaczęło się na Lubelszczyźnie. I właśnie tam wszystko również zaczęło się kończyć.


Powiązany Artykuł

powstanie warszawskie1200.jpg
Poprzedni odcinek: Jak Polacy pielęgnują swoją historię?

Wszystko zaczęło się na Lubelszczyźnie

Paweł Nowacki, producent programu "Warto rozmawiać", zwracał uwagę na to, że rok 1980 pamiętamy głównie przez sierpień i strajki w Gdańsku. - Musimy mieć świadomość, że w Lublinie i Chełmie również miały wtedy miejsce niesłychanie ważne wydarzenia, pod kątem głębokiej przemiany, podczas gdy te miasta głównie były kojarzone z nieszczęsnym manifestem PKWN - tłumaczył.

- Region Lubelszczyzny nagle ożył i wyprzedził o ponad miesiąc ten gruntowny strajk, który doprowadził do powstania Solidarności - dodał.


Powiązany Artykuł

Manifest-PKWN-tekst_663_460.jpg
Rocznice ogłoszenia manifestu PKWN były w Polsce Ludowej najważniejszym świętem państwowym

Jan Rumon, redaktor naczelny "Biuletynu Instytu Pamięci Narodowej", przypomniał okres olimpiady, kiedy to miały miejsce m.in. podwyżki cen, a "ZSRR wysyssał z nas dużo". - Pamiętam, że jechały całe pociągi, w których były kilogramowe puszki z napisem "farba emulsyjna", a później okazało się, że była tam szynka i to wszystko jechało na wschód - opowiadał.

- Mówiło się, że gdy ludzie to odkryli, byli wściekli, bo z jednej strony podwyżki, a z drugiej wagony wypchane jedzeniem. Podobno przyspawali pociąg, żeby nie mógł ruszyć i zaczęli otwierać puszki - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

kstar

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman

Gospodarze: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski

Data emisji: 23.07.2019

Godzina emisja: 22:06

Polecane

Wróć do strony głównej