Kinga Hałacińska: legioniści walczyli i ginęli razem

- W różnych publikacjach imię i nazwisko mojego dziadka jest mylone, podawanych jest dwóch autorów, a o sprawie Pierwszej Brygady niewiele kto wie. Tak naprawdę Andrzej Hałaciński jest kompletnie nieznanym bohaterem naszej niepodległości – mówiła w Polskim Radiu 24 Kinga Hałacińska, dziennikarka, wnuczka autora słów Pieśń Legionów, Andrzeja Hałacińskiego.

2019-11-12, 13:31

Kinga Hałacińska: legioniści walczyli i ginęli razem
Legiony Polskie. Foto: NAC/domena publiczna

Posłuchaj

11.11.19 Andrzej Hałaciński jest kompletnie nieznanym bohaterem naszej niepodległości
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Hałaciński był nie tylko żołnierzem i dyplomatą, ale także autorem słów pieśni "My, Pierwsza Brygada". Dziadek Kinga Hałacińskiej zginął w Katyniu, babcia i ojciec zostali przez Rosjan wywiezieni z kraju. – O tym, że dziadek zginał w Katyniu, dowiedziałam się w połowie lat 70., nie wiedziałam natomiast do końca, czym jest Katyń. Mój tata pokazał mi reprinty zdjęć zrobionych w 1943 r. w dołach katyńskich. Byłam przerażona. Wśród nich był mój dziadek. Ojciec nie mógł wiele o nim wiedzieć. Stracił rodziców, nim ukończył siedem lat – mówiła dziennikarka, której ojciec został wywieziony do Kazachstanu w 1940 r. dokładnie w dniu swoich szóstych urodzin. - Miał być człowiekiem bez przyszłości. Rodziny ludzi, którzy zginęli w Katyniu, miały zniknąć z powierzchni ziemi, gdyż stanowiły zagrożenie dla państwa radzieckiego – podkreślała.

- Mój dziadek był jedną z osób, które organizowały obchody święta niepodległości w Kozielsku, wraz ze swoimi kolegami z V Pułku Piechoty Legionów. Cała ta grupa, która brała udział w I wojnie światowej, w walce o niepodległość znalazła się w obozach. Walczyli i ginęli razem - mówiła Kinga Hałacińska.

Dziennikarka relacjonowała spór, jaki rozstrzygnął wokół autorstwa Pieśni Legionów. - W 1924 r. na IV zjeździe legionistów w Lublinie, marszałek Józef Piłsudski zaintonował Pierwszą Brygadę i podziękował za "najdumniejszą pieśń" jaką Polska stworzyła i spytał, czy ktoś zna autorów. Mój dziadek nie był na tym zjeździe. Zgłosił się natomiast Tadeusz Biernacki i został przez marszałka przyjęty. Koledzy mojego dziadka obecni przy tym prosili o wyjaśnienie sprawy, co zostało powierzone przez marszałka ministrowi Kazimierzowi Świtalskiemu. Dziadek przedstawił swoich świadków, a spór dotyczył dwóch pierwszych zwrotek i refrenu - przypominała i podkreślała, że do dzisiaj sprawa autorstwa nie została odpowiednio wyjaśniona. - W różnych publikacjach imię i nazwisko mojego dziadka jest mylone, podawanych jest dwóch autorów, a o sprawie "Pierwszej Brygady" mało kto wie. Tak naprawdę Andrzej Hałaciński jest kompletnie nieznanym bohaterem naszej niepodległości - stwierdziła Kinga Hałacińska.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

REKLAMA

Rozmowę prowadzi Arkadiusz Gołębiewski.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 22.06

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej