X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kinga Hałacińska: legioniści walczyli i ginęli razem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 13:31
- W różnych publikacjach imię i nazwisko mojego dziadka jest mylone, podawanych jest dwóch autorów, a o sprawie Pierwszej Brygady niewiele kto wie. Tak naprawdę Andrzej Hałaciński jest kompletnie nieznanym bohaterem naszej niepodległości – mówiła w Polskim Radiu 24 Kinga Hałacińska, dziennikarka, wnuczka autora słów Pieśń Legionów, Andrzeja Hałacińskiego.
Audio
  • 11.11.19 Andrzej Hałaciński jest kompletnie nieznanym bohaterem naszej niepodległości
Legiony Polskie
Legiony PolskieFoto: NAC/domena publiczna

Andrzej Hałaciński był nie tylko żołnierzem i dyplomatą, ale także autorem słów pieśni "My, Pierwsza Brygada". Dziadek Kinga Hałacińskiej zginął w Katyniu, babcia i ojciec zostali przez Rosjan wywiezieni z kraju. – O tym, że dziadek zginał w Katyniu, dowiedziałam się w połowie lat 70., nie wiedziałam natomiast do końca, czym jest Katyń. Mój tata pokazał mi reprinty zdjęć zrobionych w 1943 r. w dołach katyńskich. Byłam przerażona. Wśród nich był mój dziadek. Ojciec nie mógł wiele o nim wiedzieć. Stracił rodziców, nim ukończył siedem lat – mówiła dziennikarka, której ojciec został wywieziony do Kazachstanu w 1940 r. dokładnie w dniu swoich szóstych urodzin. - Miał być człowiekiem bez przyszłości. Rodziny ludzi, którzy zginęli w Katyniu, miały zniknąć z powierzchni ziemi, gdyż stanowiły zagrożenie dla państwa radzieckiego – podkreślała.

- Mój dziadek był jedną z osób, które organizowały obchody święta niepodległości w Kozielsku, wraz ze swoimi kolegami z V Pułku Piechoty Legionów. Cała ta grupa, która brała udział w I wojnie światowej, w walce o niepodległość znalazła się w obozach. Walczyli i ginęli razem - mówiła Kinga Hałacińska.

Dziennikarka relacjonowała spór, jaki rozstrzygnął wokół autorstwa Pieśni Legionów. - W 1924 r. na IV zjeździe legionistów w Lublinie, marszałek Józef Piłsudski zaintonował Pierwszą Brygadę i podziękował za "najdumniejszą pieśń" jaką Polska stworzyła i spytał, czy ktoś zna autorów. Mój dziadek nie był na tym zjeździe. Zgłosił się natomiast Tadeusz Biernacki i został przez marszałka przyjęty. Koledzy mojego dziadka obecni przy tym prosili o wyjaśnienie sprawy, co zostało powierzone przez marszałka ministrowi Kazimierzowi Świtalskiemu. Dziadek przedstawił swoich świadków, a spór dotyczył dwóch pierwszych zwrotek i refrenu - przypominała i podkreślała, że do dzisiaj sprawa autorstwa nie została odpowiednio wyjaśniona. - W różnych publikacjach imię i nazwisko mojego dziadka jest mylone, podawanych jest dwóch autorów, a o sprawie "Pierwszej Brygady" mało kto wie. Tak naprawdę Andrzej Hałaciński jest kompletnie nieznanym bohaterem naszej niepodległości - stwierdziła Kinga Hałacińska.

Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.

Rozmowę prowadzi Arkadiusz Gołębiewski.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Borowski o filmie "Legiony": Polska przeszła obok 100. rocznicy czynu legionowego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 11:36
- Takie filmy, mimo że odzyskaliśmy niepodległość, nie powstawały. Pomysł zrodził w 2014 roku, gdy na 100-lecie czynu legionowego nie było żadnych obchodów - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, były opozycjonista i producent filmu Legiony, którego premiera miała miejsce w poniedziałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Rosalak: 11 listopada to data symboliczna, ale wybrana dość dobrze

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 15:30
- Data ta jest związana z przyjazdem do Warszawy Józefa Piłsudskiego i stworzeniem ośrodka władzy - przypominał w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak z "Historii do Rzeczy".
rozwiń zwiń