"Myślał kategoriami II RP". Wspomnienie o gen. Brochwiczu-Lewińskim ps. Gryf

2020-09-15, 10:59

"Myślał kategoriami II RP". Wspomnienie o gen. Brochwiczu-Lewińskim ps. Gryf
Janusz Brochwicz-Lewiński. Foto: IPN

17 września  gen. bryg. Wojska Polskiego Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf obchodziłby swoje setne urodziny. - Myślał kategoriami II RP. Tamtymi kategoriami wolności, przyzwoitości i honoru. Słyszeliśmy o tych pojęciach, ale w praktyce trudno było dostrzec ludzi, którzy je praktykują - wspominała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Bogucka, która opiekowała się generałem, fundatorka Fundacji im. gen. dyw. Janusza Brochwicz - Lewińskiego ps. Gryf.

Posłuchaj

Agnieszka Bogucka o gen. Januszu Brochwiczu-Lewińskim (Towarzystwo Niepokornych)
+
Dodaj do playlisty

Janusz Brochwicz-Lewiński urodził się 17 września 1920 roku. We wrześniu 1939 r. walczył w stopniu kaprala podchorążego. Po agresji Związku Sowieckiego na Polskę, dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł. Jesienią 1939 r., po kilkutygodniowej tułaczce dotarł do Generalnego Gubernatorstwa, gdzie włączył się w działalność Związku Walki Zbrojnej - późniejszej Armii Krajowej.


Powiązany Artykuł

rzeź woli 663.jpg
Rzeź Woli – tak Niemcy "oczyszczali" Warszawę z ludności cywilnej

Podczas Powstania Warszawskiego wsławił się obroną kompleksu zabudowań "Getreide Industrie-Werke", czyli: młyna, fabryki makaronów, magazynów oraz "pałacyku", a właściwie kamieniczki Karola Michlera przy ul. Wolskiej 40. Powstańcy czterokrotnie odparli atak, jednak 5 natarcie - 6 sierpnia, wsparte przez niemieckie czołgi, zmusiło Polaków do odwrotu. Za walkę na Woli otrzymał Order Virtuti Militari. - Wszyscy znali piosenkę o Pałacyku Michla, ale nikt nie wiedział o co chodzi. "Gryf" w fantastyczny sposób przypomniał tę historię. To spotkało się z ogromnym entuzjazmem - mówiła Agnieszka Bogucka - Był osobą medialną. Zachwycał młodych ludźmi sowimi gawędami. Po powrocie do Polski w 2002 roku stał się szalenie popularny - dodała.

Po kapitulacji powstania dostał się do niewoli. Po wyzwoleniu przez Amerykanów niemieckiego obozu jenieckiego w Murnau pozostał na Zachodzie. Wstąpił do armii brytyjskiej (3. Pułk Królewski Huzarów), służył m.in. w gwardii przybocznej Jego Królewskiej Mości Jerzego VI. Działał również m.in. w Palestynie i Sudanie jako agent wywiadu.

Zdaniem Agnieszki Boguckiej był bardzo ważną postacią. - Myślał kategoriami II RP. Tamtymi kategoriami wolności, przyzwoitości i honoru. Słyszeliśmy o tych pojęciach, ale w praktyce trudno było dostrzec ludzi, którzy je praktykują - podkreśliła.

Posłuchaj

Agnieszka Bogucka o gen. Januszu Brochwiczu-Lewińskim (Towarzystwo Niepokornych) 23:46
+
Dodaj do playlisty

 

Brochwicz-Lewiński zmarł 5 stycznia 2017 roku w Warszawie. Postanowieniem z 12 stycznia 2017 roku został mianowany pośmiertnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień generała dywizji. Został pochowany 25 stycznia 2017 w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach. 

Więcej w nagraniu. Gościem był również  ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika “Idziemy”

* * *

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Agnieszka Bogucka

Data emisji: 14.09.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej