more_horiz

XII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Magdalena Piejko: ks. Orzechowski nie szedł na żadne kompromisy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 23:00
- Bohater filmu, ks. Orzechowski bardzo pasuje do tego festiwalu - był w 100 proc. autentyczny i niepokorny. On nie szedł na żadne kompromisy - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Magdalena Piejko, laureatka "Złotego Opornika" za film "Orzech. Zawsze chciałem być wśród ludzi". Gośćmi audycji był także reż. Robert Kaczmarek oraz Paweł Nowacki.
Magdalena Piejko
Magdalena PiejkoFoto: festiwalnnw.pl/mat. prasowe
1200_NNW.jpg
XII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Wręczono najważniejsze nagrody

Zakończył się XII Festiwal Filmowy NNW, na którym po raz pierwszy w konkursie wystartowały filmy fabularne dotyczące historii najnowszej. Wygrał obraz z Węgier "Wieczna zima" (Örök Tél) w reżyserii Attili Szásza. Nagrodę Polskiego Radia w kategorii "Dokument Radiowy" otrzymał reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód.

Czytaj także:

Magdalena Monika Piejko - laureatka Złotego Opornika w Konkursie Filmów Polskich za film "Orzech. Zawsze chciałem być wśród ludzi"

- Bohater tego filmu, ks. Orzechowski, bardzo pasuje do tego festiwalu - był w 100 proc. autentyczny i niepokorny. On nie szedł na żadne kompromisy, w tym dobrym rozumieniu zawsze tę prawdę mówił w otwarty, wręcz ostry sposób, tak, żeby wstrząsnąć. Był kapłanem w pełnym tego słowa znaczeniu. Rozumiał politykę od wewnątrz, próbował zarażać polityków misją służby społecznej.

Posłuchaj
22:41 [PR24] PR24 (mp3) 28 wrzesień_2020_09_28-22-05-34_for_media.mp3 Magdalena Piejko: ks. Orzechowski był kapłanem w pełnym tego słowa znaczeniu (Towarzystwo Niepokornych/PR24)

CAŁY CZAS NIE MOGĘ W TO UWIERZYĆ... Nasz film "ORZECH" w mojej i Magdalena Monika Piejko reżyserii najlepszym polskim...

Opublikowany przez Damiana Żurawskiego Poniedziałek, 28 września 2020

***

prezes1200.jpg
Prezes Polskiego Radia: nasza szkoła reportażu jest doceniana na całym świecie

Jury przyznało nagrodę główną "Złoty Opornik" za filmowe przedstawienie historii ostatnich dziesięcioleci przez pryzmat niezwykłego człowieka i związanych z nim środowisk, które pomimo różnic otwierały drzwi do wolności dla Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego i filmu "Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi".

Robert Kaczmarek - reżyser, przewodniczący Kapituły Polskich Filmów Dokumentalnych

Nagrodziliśmy trzy filmy spośród 20, które były w konkursie zasadniczym. To były bardzo różnorodne produkcje, zrobione na bardzo różnorodny sposób i przy użyciu rozmaitych technik. Patrząc na walory artystyczne tych filmów, zdecydowaliśmy się na dwie nagrody specjalne. Jedna dla "Zwyczajnego Kraju", czyli filmu, który powstał na podstawie materiałów służb i MO z czasów PRL-u. Jest to opowieść o ogólnej opresji, która dotykała ludzi podczas dnia codziennego. To chyba najbardziej uwiodło komisję - to pokazanie walki o przeżycie. To, że żaden obywatel kraju nie mógł uniknąć obserwacji, jeśli chciała tego milicja czy SB.

***

Jury konkursu polskich filmów dokumentalnych przyznało dwa wyróżnienia: dla Łukasza Czajki za film "O zwierzętach i Ludziach", który został wyróżniony  za artystyczne ukazanie czasów, w których ratowanie życia groziło karą śmierci oraz dla Tomasza Wolskiego za film "Zwyczajny Kraj", wyróżniony za interesujące wykorzystanie materiałów archiwalnych pozostawionych przez komunistów.

Paweł Nowacki, członek jury przyznającego Nagrodę im. Janusza Krupskiego

- Jury Nagrody im. Janusza Krupskiego, przyjaciela tego festiwalu, człowieka, który był inspiratorem do kontrrewolucji wolnego słowa poza cenzurą w Polsce... Jego nagroda jest przyznawana za odwagę i trud w podejmowaniu tematów i przybliżania postaci. W tym roku przyznaliśmy nagrody dla dwóch świetnych reżyserów dokumentalnych: dla Dariusza Walusiaka za film "Prawo do Polski" i dla Mariusza Pilisa za film "Sprawiedliwość". Obydwa tematy poruszane w filmach są niezwykle ważne.

*** 

Tytuł audycji: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadził: Jan Ruman
Goście: Magdalena Piejko, reż. Robert Kaczmarek, Paweł Nowacki
Data emisji: 28.09.2020
Godzina emisji: 22.06

PR24
pb

Zobacz także

Zobacz także