X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Niezłomni i Ofiarni". W Czechach startuje festiwal inspirowany polskim "NNW"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 06:43
- Z założenia festiwal ma zajmować się twórczością dokumentalna dotyczącą okresu nazizmu i komunizmu. Pierwsza edycja wydarzenia służy pewnemu podsumowaniu tego, co ciekawego w dokumentarystyce czeskiej powstało w ciągu ostatniego dwudziestolecia, czy nawet od roku 89 - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.
Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci
Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"Foto: PAP/Marcin Gadomski

W Czechach rozpoczyna się festiwal filmowy "Niezłomni i ofiarni" inspirowany festiwalem "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Jest to wydarzenie, podczas którego wyświetlane są filmy o tematyce historycznej, poświęconej głównie okresowi komunizmu.

1200_ Gołębiewski_EN.jpg
"Wiele osób przyjeżdża do Polski i zbiera inspiracje". Arkadiusz Gołębiewski o festiwalu "NNW"

Ruczaj poinformował, że w tym roku "festiwal, niestety, odbywa się w całości w internecie".

- Wyobrażamy sobie Czechów jak społeczeństwo, które nie dba specjalnie o pamięć historyczną - powiedział. Zaznaczył przy tym, że patrząc chociażby na twórczość filmową ostatnich lat to raczej w Czechach powstało więcej ciekawych produkcji odnoszących się do tej tematyki poprzez filmy fabularne. - Nie możemy popadać w jakieś stereotypy - podkreślił gość audycji. Dodał, że "to zainteresowanie tematem czasów braku wolności, jak oni to nazywają, czyli czasów obu totalitaryzmów, było zawsze duże".


Posłuchaj
23:47 _PR24_AAC 2020_11_09-22-05-51.mp3 Maciej Ruczaj o Festiwalu "Niezłomni i Ofiarni" (PR24/Towarzystwo Niepokornych)

 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że filmy o tej tematyce w Czechach najczęściej były tworzone "przez pasjonatów, przez ludzi kultury". - Brakowało wsparcia państwa, czy też samorządów, żeby stworzyć silne podstawy instytucjonalne dla pielęgnowania pamięci - zwrócił uwagę.

Czytaj także:

Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego NNW, zaznaczył, że tematyka festiwalu trafia nie tylko w Czechach, ale także do przedstawicieli innych narodowości. Wymienił także Węgry, Albanię i Rumunię, które również organizują wydarzenia o tym charakterze.

- Przez lata ten temat był głęboko zakopany nie tylko w polityce historycznej wielu krajów, ale też w pamięci - podkreślił Gołębiewski. Wspominał zainteresowanie wykazywane przez Czechów jako gości polskiego festiwalu. - Potrzeba opowiadania o tamtych czasach była silna - zauważył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Towarzystwo niepokornych"

Prowadzący: Jan RumanArkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Maciej Ruczaj (dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze)

Data emisji: 09.11.2020

Godzina: 22.05

itom/pr24

Czytaj także

Polskie Radio nagrodziło najlepsze dokumenty radiowe na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 15:00
Nagrodę Polskiego Radia w kategorii "Dokument Radiowy" XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni otrzymał reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Nagrodę wręczyła laureatowi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. – Żadna forma twórczości radiowej nie ukazuje życia lepiej – zarówno jego aspektów codziennych, jak i heroicznych – niż reportaż – mówiła podczas uroczystości zamknięcia Festiwalu, która odbyła się w niedzielę 27 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie zrobiliśmy spiżowego pomnika". Damian Żurawski o filmie o ks. Stanisławie Orzechowskim

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 16:31
- Chcieliśmy pokazać postać księdza, która wpłynęła na bardzo wiele osób we Wrocławiu i w Polsce. jesteśmy także jego wychowankami, to nie jest opowieść o fikcyjnej postaci, sami mogliśmy doświadczyć tego wpływu, ksiądz pokazał na, jak warto przeżyć swoje życie - mówił w Polskim Radiu 24 Damian Żurawski, który wraz z Magdaleną Piejko wyreżyserował film "Orzech. Zawsze chciałem być wśród ludzi".
rozwiń zwiń