"Niezłomni i Ofiarni". W Czechach startuje festiwal inspirowany polskim "NNW"
- Z założenia festiwal ma zajmować się twórczością dokumentalna dotyczącą okresu nazizmu i komunizmu. Pierwsza edycja wydarzenia służy pewnemu podsumowaniu tego, co ciekawego w dokumentarystyce czeskiej powstało w ciągu ostatniego dwudziestolecia, czy nawet od roku 89 - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.
2020-11-10, 06:43
W Czechach rozpoczyna się festiwal filmowy "Niezłomni i ofiarni" inspirowany festiwalem "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Jest to wydarzenie, podczas którego wyświetlane są filmy o tematyce historycznej, poświęconej głównie okresowi komunizmu.
Powiązany Artykuł
"Wiele osób przyjeżdża do Polski i zbiera inspiracje". Arkadiusz Gołębiewski o festiwalu "NNW"
Ruczaj poinformował, że w tym roku "festiwal, niestety, odbywa się w całości w internecie".
- Wyobrażamy sobie Czechów jak społeczeństwo, które nie dba specjalnie o pamięć historyczną - powiedział. Zaznaczył przy tym, że patrząc chociażby na twórczość filmową ostatnich lat to raczej w Czechach powstało więcej ciekawych produkcji odnoszących się do tej tematyki poprzez filmy fabularne. - Nie możemy popadać w jakieś stereotypy - podkreślił gość audycji. Dodał, że "to zainteresowanie tematem czasów braku wolności, jak oni to nazywają, czyli czasów obu totalitaryzmów, było zawsze duże".
Posłuchaj
REKLAMA
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że filmy o tej tematyce w Czechach najczęściej były tworzone "przez pasjonatów, przez ludzi kultury". - Brakowało wsparcia państwa, czy też samorządów, żeby stworzyć silne podstawy instytucjonalne dla pielęgnowania pamięci - zwrócił uwagę.
- XII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Wręczono najważniejsze nagrody
- "Jedyna kobieta na liście". Dorota Kania o powstaniu filmu "Baśka" wyświetlonego na Festiwalu NNW
Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego NNW, zaznaczył, że tematyka festiwalu trafia nie tylko w Czechach, ale także do przedstawicieli innych narodowości. Wymienił także Węgry, Albanię i Rumunię, które również organizują wydarzenia o tym charakterze.
- Przez lata ten temat był głęboko zakopany nie tylko w polityce historycznej wielu krajów, ale też w pamięci - podkreślił Gołębiewski. Wspominał zainteresowanie wykazywane przez Czechów jako gości polskiego festiwalu. - Potrzeba opowiadania o tamtych czasach była silna - zauważył.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Audycja: "Towarzystwo niepokornych"
Prowadzący: Jan Ruman, Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki
Gość: Maciej Ruczaj (dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze)
Data emisji: 09.11.2020
REKLAMA
Godzina: 22.05
itom/pr24
Polecane
REKLAMA