"Niezłomni i Ofiarni". W Czechach startuje festiwal inspirowany polskim "NNW"

2020-11-10, 06:43

"Niezłomni i Ofiarni". W Czechach startuje festiwal inspirowany polskim "NNW"
Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Foto: PAP/Marcin Gadomski

- Z założenia festiwal ma zajmować się twórczością dokumentalna dotyczącą okresu nazizmu i komunizmu. Pierwsza edycja wydarzenia służy pewnemu podsumowaniu tego, co ciekawego w dokumentarystyce czeskiej powstało w ciągu ostatniego dwudziestolecia, czy nawet od roku 89 - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.

W Czechach rozpoczyna się festiwal filmowy "Niezłomni i ofiarni" inspirowany festiwalem "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Jest to wydarzenie, podczas którego wyświetlane są filmy o tematyce historycznej, poświęconej głównie okresowi komunizmu.

Powiązany Artykuł

1200_ Gołębiewski_EN.jpg
"Wiele osób przyjeżdża do Polski i zbiera inspiracje". Arkadiusz Gołębiewski o festiwalu "NNW"

Ruczaj poinformował, że w tym roku "festiwal, niestety, odbywa się w całości w internecie".

- Wyobrażamy sobie Czechów jak społeczeństwo, które nie dba specjalnie o pamięć historyczną - powiedział. Zaznaczył przy tym, że patrząc chociażby na twórczość filmową ostatnich lat to raczej w Czechach powstało więcej ciekawych produkcji odnoszących się do tej tematyki poprzez filmy fabularne. - Nie możemy popadać w jakieś stereotypy - podkreślił gość audycji. Dodał, że "to zainteresowanie tematem czasów braku wolności, jak oni to nazywają, czyli czasów obu totalitaryzmów, było zawsze duże".


Posłuchaj

Maciej Ruczaj o Festiwalu "Niezłomni i Ofiarni" (PR24/Towarzystwo Niepokornych) 23:47
+
Dodaj do playlisty

 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że filmy o tej tematyce w Czechach najczęściej były tworzone "przez pasjonatów, przez ludzi kultury". - Brakowało wsparcia państwa, czy też samorządów, żeby stworzyć silne podstawy instytucjonalne dla pielęgnowania pamięci - zwrócił uwagę.

Czytaj także:

Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego NNW, zaznaczył, że tematyka festiwalu trafia nie tylko w Czechach, ale także do przedstawicieli innych narodowości. Wymienił także Węgry, Albanię i Rumunię, które również organizują wydarzenia o tym charakterze.

- Przez lata ten temat był głęboko zakopany nie tylko w polityce historycznej wielu krajów, ale też w pamięci - podkreślił Gołębiewski. Wspominał zainteresowanie wykazywane przez Czechów jako gości polskiego festiwalu. - Potrzeba opowiadania o tamtych czasach była silna - zauważył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Towarzystwo niepokornych"

Prowadzący: Jan RumanArkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość: Maciej Ruczaj (dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze)

Data emisji: 09.11.2020

Godzina: 22.05

itom/pr24

Polecane

Wróć do strony głównej