X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Fenomen wzrastania z niewoli ku niepodległości". Prof. Żaryn o zmianie podejścia do Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 10:04
- Polska historiografia między latami 90. XX wieku, gdy dopiero zaczęliśmy się zajmować tematem Żołnierzy Wyklętych, a dniem dzisiejszym, jest skrótem naszej umiejętności przeobrażania się z narodu niewolników w naród ludzi wolnych, zainteresowanych rozpoznaniem własnych bohaterów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Jan Żaryn. 
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan Żaryn Foto: PR24/AK

Jego zdaniem mamy do czynienia z fenomenem "wzrastania z niewoli do niepodległości". - Jeżeli ktoś nie chce tego dostrzegać, to będzie stosował manewry, by do obiegu został wprowadzony kierunek odwrotny. W dużej mierze nadal w ten sposób postrzegam polemikę na temat niezwykłości podziemia niepodległościowego po 1944 roku. Nie chodzi przy tym tylko o warsztat historyczny i to, co powinniśmy rozumieć z wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, która sięga też trudnych tematów. Natomiast głosy, które zwykle wydobywają się przy okazji 1 marca każdego roku (tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych - red.), są w gruncie rzeczy polemiką z dorobkiem wiedzy Polaków na temat niezwykłego pokolenia. Żołnierzy Wyklętych nadal próbuje się zdezawuować, jakby stalinowska narracja nadal była żywa - powiedział Jan Żaryn. 

Żołnierze Wyklęci free 1200.jpg
Rocznica zamordowania kapitana Henryka Flamego. "Musiał dołączyć do swoich podkomendnych"

Gość Polskiego Radia 24 podał w tym kontekście przykład próby sprawienia, że oddziały leśne będą się nam kojarzyć z młodymi ludźmi, którzy tylko biegali po lasach i strzelali. - Jakby nie rozumiano, że były kontynuacją wielkich formacji II wojny światowej, jak AK i NSZ - podkreślił historyk.

Posłuchaj
22:39 PR24_AAC 2021_01_04-22-06-38.mp3 Prof. Żaryn o Żołnierzach Wyklętych (Towarzystwo Niepokornych)

 

Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zaś, zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.

Więcej w nagraniu,

**

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki

Gość PR24: prof. Jan Żaryn (historyk)

Data emisji: 4.01.2020

Godzina: 22.06

PR24

Czytaj także

"Nazywano go Czortem w okularach". Historyk o Czesławie Zajączkowskim, Żołnierzu Wyklętym

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 13:45
- Czesław Zajączkowski to legenda, straceniec walczący na terenie Kresów Wschodnich - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Sierchuła z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.
rozwiń zwiń