"Osoba charyzmatyczna". Szakalicka o Mireckiej-Loryś

2021-02-23, 12:00

"Osoba charyzmatyczna". Szakalicka o Mireckiej-Loryś
Działaczka podziemia narodowego, Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet oraz dyrektor Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej Maria Mirecka-Loryś. Foto: PAP/ARCH Bartłomiej Zborowski

- Rodzina Mireckich jest o tyle ciekawa, że każdy z jej członków, jest odzwierciedleniem losów Polski - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyser Ewa Szakalicka. 

Gość PR24 przygotowuje film o Marii Mireckiej-Loryś, działaczce podziemia narodowego w latach 1939–1945, członkini Narodowej Organizacji Wojskowej, komendantce Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, członkini ZG Związku Polek w Ameryce oraz dyrektorce Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej.


Powiązany Artykuł

forum-tropem wilczym 1200.jpg
Bieg "Tropem Wilczym". Jan Ruman: to przedsięwzięcie rozwija się lawinowo

- 7 lutego świętowaliśmy 105 rocznicę urodzin pani Marii, rzadko się zdarza, by osoba w tym wieku była tak w pełni sprawna, ona ma fenomenalną pamięć i charyzmę. Zdjęcia do filmu kręciliśmy, gdy miała 102 lata - powiedziała reżyserka.

Działalność konspiracyjna

Po wybuchu wojny Maria Mirecka-Loryś zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Po jej zakończeniu wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 została aresztowana w Nisku. Na wolność wyszła 1 września tego samego roku na mocy amnestii. Zagrożona ponownym aresztowaniem w grudniu 1945 opuściła Polskę i z grupą kilkunastu działaczy narodowych dotarła do obozu 2 Korpusu gen. Władysława Andersa pod Ankoną. Tam poznała swego męża, oficera rezerwy, Henryka Lorysia, z którym w październiku 1946 wyemigrowała do Anglii.


Posłuchaj

E. Szakalicka o M. Mireckiej-Loryś ("Towarzystwo Niepokornych") 23:50
+
Dodaj do playlisty

 

W styczniu 1952 r. Maria Mirecka-Loryś wraz z rodziną wyjechała do USA, najpierw do Toledo w stanie Ohio, a w 1954 - do Chicago. Tam zaangażowała się w pracę w organizacjach polonijnych. Działała m.in. w Stronnictwie Narodowym, była członkiem ZG Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Przez 32 lata była redaktorem "Głosu Polek", organu Związku Polek w Ameryce. Od lat 70. zaangażowana jest w pomoc dla Polaków na dawnych Kresach. W grudniu 1999 r. została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego. Współpracuje z polonijnym radiem w Chicago, dla którego nagrywa cotygodniowe felietony z cyklu "Otwarty mikrofon".


Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Gość: Ewa Szakalicka (reżyser)

Data emisji: 22.02.2021

Godzina: 22.06 

Polecane

Wróć do strony głównej