more_horiz

"Zaniedbaniem po 1989 roku było to, że oddaliśmy Polskę ludziom obojętnym". Prezes IPN o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 09:33
- Zawsze w historii było tak, że ci, którzy walczyli o wolność, byli elitą. Reszta się dostosowywała. Historię Polski można opowiadać z perspektywy obojętności i zaangażowania - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Audio
  • Prezes IPN dr Jarosław Szarek o Żołnierzach Wyklętych (Towarzystwo Niepokornych)
Dr Jarosław Szarek
Dr Jarosław SzarekFoto: PR24

1 marca obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Młodzi działacze Lewicy powiesili w tym dniu w Warszawie na skrzyżowaniu ulic Żołnierzy Wyklętych i Powstańców Śląskich tabliczki z napisem "ul. Ofiar Żołnierzy Wyklętych".


pap_20200301_09A (1).jpg
Rzecznik projektu "Tropem Wilczym": młodzi ludzie chętnie gromadzą się wokół dobrych rzeczy

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że IPN odpowiada na tego typu kłamliwe treści. - Najbardziej dramatyczne jest to, że ludzie, którzy odwołują się do tego typu akcji, nie prowadzą badań nad nowymi źródłami, które odnajdujemy w archiwach IPN. Oni powtarzają, sięgają do publikacji z czasów PRL. Tymczasem dokonano ogromnej pracy w przywracaniu pamięci Żołnierzom Wyklętym, w obdzieraniu ich z kłamstw. IPN w tych badaniach jest osamotniony. Ile takich badań prowadzi się w innych ośrodkach naukowych? Jakie jest spojrzenie na Żołnierzy Wyklętych w środowiskach artystycznych? - mówił dr Jarosław Szarek.

- W IPN podkreślamy to, że nasza pamięć narodowa jest sumą lokalnych historii. W Polsce powiatowej jest niezwykły potencjał. Ta Polska jest żywa, ich tradycja i historia. Nadzieją Polski jest też młode pokolenie, które bierze udział w naszych konkursach. Widać ich dumę, gdy opowiadają o swoich przodkach - dodał. 


Posłuchaj
23:21 PR24_mp3 2021_03_01-22-06-03.mp3 Prezes IPN dr Jarosław Szarek o Żołnierzach Wyklętych (Towarzystwo Niepokornych)

 

Jego zdaniem największym problemem w tej sprawie jest społeczna obojętność. - Zawsze w historii było tak, że ci, którzy walczyli o wolność, byli elitą. Reszta się dostosowywała. Historię Polski można opowiadać z perspektywy obojętności i zaangażowania. Naszym zaniedbaniem po 1989 roku było to, że oddaliśmy Polskę ludziom obojętnym - podsumował. 

Czytaj także:

W Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych prezydent Andrzej Duda odznaczył weteranów podziemia antykomunistycznego, a także osoby, które przyczyniły się do zachowania pamięci o powojennej historii Polski.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Gość: Jarosław Szarek (prezes IPN)

Data emisji: 1.03.2021

Godzina: 22.06 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem