more_horiz
Wiadomości

"Polska musi pokazywać, że pamięta o Żołnierzach Wyklętych". Prezydent odznaczył weteranów

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 15:31
- Polska, przede wszystkim dla przyszłych pokoleń, musi pokazywać, że pamięta o Żołnierzach Wyklętych, by te pokolenia wiedziały, jaka postawa jest postawą prawdziwego patriotyzmu, postawą wzorcową - mówił w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych prezydent Andrzej Duda.
Andrzej Duda wręczył ordery i odznaczenia państwowe Żołnierzom Niezłomnym oraz osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach.
Andrzej Duda wręczył ordery i odznaczenia państwowe Żołnierzom Niezłomnym oraz osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach.Foto: twitter.com/Kancelaria Prezydenta

Prezydent odznaczył w poniedziałek weteranów podziemia antykomunistycznego, a także osoby, które przyczyniły się do zachowania pamięci o powojennej historii Polski.

Czytaj także:
mid-21301135 (1).jpg
"Za pragnienie wolnej Polski zapłacili bardzo wysoką cenę". Prezydent o Żołnierzach Wyklętych

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda mówił, że Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest ważny dla wszystkich środowisk, które mają w sercach głęboką cześć dla "nieugiętych bohaterów, służących wolności i suwerenności Polski".

- Cieszę się, że dzisiaj Polska o nich pamięta. To także dla mnie osobiście święto niezwykle ważne z uwagi na pamięć o bohaterach, o niezłomnych, o wszystkich, którzy ich wspierali, którzy swoją postawą pokazywali, jakiej Polski dzisiaj oczekują, dzięki którym tę Polskę dzisiaj mamy. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości - powiedział prezydent.

Czytaj także:

"Polska musi pokazywać, że pamięta"

Podkreślił, że o Żołnierzach Wyklętych trzeba mówić głośno, by oddać im honor i cześć. - Mówić, świętować, bo przez lata nie wolno było. Bo przez lata nikt tym ludziom honoru nie oddał, przez lata zakopywano tę prawdę i ich samych pod tym przysłowiowym chodnikiem, po to, by zapomniano - stwierdził Andrzej Duda.

Jak mówił, dzisiaj Polska musi pokazywać, że pamięta. - Pamięta dla swojej historii, ale przede wszystkim, że pamięta dla przyszłych pokoleń, by one wiedziały, jaka postawa jest postawą prawdziwego patriotyzmu; jaka postawa jest postawą wzorcową - zaznaczył.

Prezydent dziękował żołnierzom i osobom przyczyniającym się do zachowania pamięci o podziemiu antykomunistycznym. - Tym, którzy o tę pamięć dbali, którzy ją pielęgnują, którzy odszukują dokumenty po to, by móc ustalić wszystkie fakty historyczne, by Polska była Polską historycznej prawdy, bo ta prawda już sama oddaje honor tym synom Polski, których uznać można za najwspanialszych, za najbardziej bohaterskich, za niezłomnych - powiedział.

Posłuchaj
00:32 duda 1 .mp3 Prezydent oddał hołd żołnierzom wyklętym 1 (IAR)

 

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem