"Za pragnienie wolnej Polski zapłacili bardzo wysoką cenę". Prezydent o Żołnierzach Wyklętych

2021-03-01, 12:10

"Za pragnienie wolnej Polski zapłacili bardzo wysoką cenę". Prezydent o Żołnierzach Wyklętych
WARSZAWA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH . Foto: PAP/Andrzej Lange

- Żołnierze Niezłomni nie zgadzali się na Polskę, która nie była prawdziwie niepodległa, postanowili do końca walczyć o wolny, suwerenny kraj; wielu zginęło, wielu zapłaciło za to pragnienie wolnej Polski bardzo wysoką cenę - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach obchodów prezydent odwiedził miejsce pamięci "Willa Jasny Dom" i złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru.

Powiązany Artykuł

Paweł Zalewski 1200.jpg
"Dramat pokolenia". Paweł Zalewski o Żołnierzach Wyklętych

Prezydent powiedział, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto ustanowione na pamiątkę "drugiego podziemia niepodległościowego". - Na pamiątkę Żołnierzy Niezłomnych, którzy - mimo tego, że II wojna światowa się zakończyła i tego, że hitlerowskie Niemcy zostały pokonane - nie zgadzali się z tym, by istniała taka Polska, która nie była państwem niepodległym prawdziwie, nie była państwem suwerennym, w którym Polacy sami decydowaliby o sobie i swym losie - mówił Duda.

Podkreślił, że Żołnierze Niezłomni "nie zgadzali się z tym, że jest - jak mówili - okupacja sowiecka w Polsce, w związku z powyższym nie złożyli broni, postanowili o wolną, niepodległą, suwerenną Polskę walczyć do samego końca, aż ją odzyskają lub zginą".

Czytaj także:

- Polskie podziemie niepodległościowe, to drugie, to było ponad 300 tys. ludzi, tak szacują historycy, był to więc potężny ruch. Wielu zginęło, wielu cierpiało tortury, rany, wielu spędziło lata w więzieniach, w katowniach sowieckich, Informacji Wojskowej, wielu zapłaciło za to pragnienie wolnej, niepodległej Polski bardzo wysoką cenę - powiedział prezydent.

Powiązany Artykuł

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

kmp

Polecane

Wróć do strony głównej