Wystawa "Pierwszy transport". Korkuć: odkryłem nową przestrzeń zainteresowania

2022-06-28, 14:00

Wystawa "Pierwszy transport". Korkuć: odkryłem nową przestrzeń zainteresowania
"Pierwszy transport". Wystawa Wojciecha Korkucia w warszawskim CSW . Foto: gov.pl

- Chodzi o poruszenie wyobraźni widza, ponieważ w pierwszym transporcie znaleźli się różni ludzie, różnych zawodów i profesji - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Korkuć, plastyk, autor instalacji "Pierwszy transport".

Instalacja Wojciecha Korkucia "Pierwszy transport" prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 20 czerwca do 14 sierpnia 2022 jest kontynuacją artystycznego projektu, który twórca rozpoczął w 2020 roku, zainspirowany rozmową z Barbarą Wojnarowską-Gautier, byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Auschwitz, ofiarą eksperymentów Josefa Mengelego, a dziś kustoszem honorowym tego projektu.

- Odkryłem nową przestrzeń do zainteresowania, bo mnie obchodzą rzeczy z pogranicza spraw społecznych i historycznych, odkrywam więc jeszcze niezbadaną przestrzeń do penetracji także artystycznej. Każda bowiem z osób w tym pierwszym transporcie do Auschwitz zasługuje tak naprawdę na oddzielną wystawę - wyjaśnił Wojciech Korkuć.

"Manipulacje i zakłamania"

Dodał, że chodzi o poruszenie wyobraźni widza, ponieważ w pierwszym transporcie znaleźli się różni ludzie w tym rolnicy, inżynierowie, sportowcy, śpiewak operowy, olimpijczyk, byli sędziowie i policjanci. - Od wielu lat możemy zaobserwować, że temat funkcjonowania obozów koncentracyjnych na naszych terenach ma różne interpretacje, są manipulacje i zakłamania, jest próba wmanipulowania nas w odpowiedzialność za obozy śmierci - mówił Wojciech Korkuć.

14 czerwca 1940 roku Niemcy deportowali do nowo utworzonego niemieckiego obozu Auschwitz grupę 728 Polaków, głównie młodych ludzi - harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej, którzy próbowali przedrzeć się na Węgry, do powstającej tam Armii Polskiej.

Czytaj także:

Wiezieni pociągiem z więzienia w Tarnowie, nieświadomi celu podróży, usłyszeli na stacji kolejowej w Krakowie niemieckie komunikaty o zajęciu - bez walki - Paryża. Takich transportów odbyło się do końca wojny tysiące, ale właśnie ten pierwszy jest tematem wizji artystycznej Wojciecha Korkucia.

Posłuchaj

"Pierwszy transport". Wystawa Wojciecha Korkucia w warszawskim CSW ("Towarzystwo Niepokornych") 23:38
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzący: Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Ruman

Gość: Wojciech Korkuć (plastyk, autor instalacji "Pierwszy transport")

Data emisji: 27.06.2022

Godzina: 22:06 

Polecane

Wróć do strony głównej