"Nie sięgaliśmy aż do wolnych wyborów". Zwiercan w PR24 o porozumieniach sierpniowych
- To otworzyło ogromne możliwości, w szkołach młodzież się organizowała, rozwijały się samorządy uczniowskie, powstawały różne inicjatywy historyczne i kulturalne - mówił w Polskim Radiu 24 o podpisaniu porozumień sierpniowych Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. - Niestety, nie doszło do realizacji 22. postulatu, który mówił o wolnych wyborach, nie sięgaliśmy tak daleko wówczas, sięgaliśmy do wolnych związków zawodowych - mówił z kolei Roman Zwiercan, współtwórca Solidarności Walczącej.
2021-08-31, 00:01
41 lat temu, 30 sierpnia 1980 roku, komunistyczne władze, reprezentowane przez wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego, podpisały porozumienie ze strajkującymi w Stoczni Szczecińskiej, na czele których stał Marian Jurczyk. Było to pierwsze z porozumień kończących falę strajków w sierpniu 1980 roku.
Powiązany Artykuł
Premier: Polakom nigdy nie brakowało wiary w to, że możemy być realną siłą na arenie dziejów
- To niebywałe przeżycie. Przede wszystkim, była to nadzieja na wolność, że wreszcie społeczeństwo polskie zrobi porządek z komunistami, że wreszcie uda się ten barbarzyński system obalić, że będzie można czytać to, co się chce, w tym podziemne wydawnictwa i emigracyjną prasę, bez cenzury, bez kłamstw, bez obłudy, bez tego wszystkiego co wówczas się działo - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Czytaj także:
- 41 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe
- Od 21. postulatów do 10 mln w Solidarności. Sierpień '80 w liczbach [INFOGRAFIKA]
- Sierpień '80. Tego dnia ks. Popiełuszko został kapelanem Solidarności
Jak dodał gość "Towarzystwa niepokornych", miał też nadzieję, że "będzie można mówić o Katyniu"- wówczas w szkołach uczono, że za tę zbrodnię odpowiadają Niemcy". - Po prostu, wielka nadzieja na wolność, na absolutny fenomen, który wybuchł w sierpniu 1980 roku. To otworzyło ogromne możliwości - wskazał Jacek Pawłowicz i przypomniał, że 41 lat temu, po podpisaniu porozumień sierpniowych "w szkołach młodzież się organizowała, rozwijały się samorządy uczniowskie, powstawały różne inicjatywy historyczne i kulturalne".
"Nie udało się zrealizować 22. postulatu"
- To była jedna wielka nadzieja na zmiany trwałe - zgodził się Roman Zwiercan, były opozycjonista i jeden z twórców Solidarności Walczącej. Dodał, że oczekiwał wtedy tego, że "wejdzie pluralizm, że będzie można mieć wolność codzienną". - Dziś młodzież nie wyobraża sobie, że tego może nie być, bo to jest naturalne, jak powietrze. Tak powinno być, a wówczas tego nie było- wskazał.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jan Żaryn o porozumieniach sierpniowych: stworzyły nową jakość życia
Rozmówca Polskiego Radia 24 stwierdził, że "niestety, nie doszło do realizacji 22. postulatu, który mówił o wolnych wyborach". - Ne sięgaliśmy tak daleko wówczas, sięgaliśmy do wolnych związków zawodowych. Gdzieś tam w głowach kwitły myśli, by Polska była rzeczywiście niepodległa, ale tego się nie dało wyartykułować w tamtym czasie w sposób dobitny, by nie drażnić "wielkiego brata" ze Wschodu. Były te myśli pacyfikowane przez - dzisiaj to wiemy - przez agenturę - wskazał Roman Zwiercan.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
31 sierpnia podpisano porozumienie w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Hucie Katowice. Sierpień 1980 był impulsem do powstania Solidarności, a w konsekwencji przemian systemowych, które doprowadziły do upadku PRL oraz innych dyktatur z bloku wschodniego, a także odzyskania przez nasz kraj suwerenności.
***
REKLAMA
Audycja: "Towarzystwo niepokornych"
Prowadzący: Jan Ruman, Paweł Nowacki i Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Jacek Pawłowicz (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie), Roman Zwiercan (działacz Solidarności Walczącej)
Data emisji: 30.08.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA
Polecane
REKLAMA