"Oblężenie Warszawy" z nagrodą Festiwalu NNW. Reżyser: te zdjęcia stały się symbolem wojny
Julien Bryan musiał się skoncentrować na najbardziej istotnych rzeczach niemieckiego oblężenia Warszawy w 1939 roku. I jakimś cudem Boskim trafił na absolutnie nieprawdopodobne postacie. Kazimiera Mika, która płacze nad swoją zabitą siostrą - to zdjęcie stało się ikoną, obejrzał je niemal cały świat - mówił w Polskim Radiu 24 laureat Złotego Opornika Eugeniusz Starky.
2022-10-18, 09:53
Podczas gali XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" rozdano kilkanaście nagród. W konkursie polskich filmów dokumentalnych Złoty Opornik przypadł "Oblężeniu Warszawy" w reżyserii Eugeniusza Stary'ego. Gala odbyła się w sobotę 1.10.
"Oblężenie Warszawy" - film z nagrodą Festiwalu NNW
Film "1939. Oblężenie Warszawy" jest zbudowany z archiwalnych materiałów filmowych jakie w czasie agresji niemieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku zarejestrował amerykański korespondent Julien Bryan. Przewodniczący jury Konkursu Polskich Filmów Dokumentalnych Mariusz Malec wyjaśniał, że film Eugeniusza Starky'ego to wyjątkowy zapis tragedii stolicy i bohaterstwa jednego człowieka, który przekazał komunikat o wrześniu 39' do 380 milionów ludzi na całym świecie.
Eugeniusz Starky z radością przyjął nagrodę i wyjaśniał, że zafascynowała go postać Juliena Bryana, ponieważ odegrał on niebywale istotna rolę już na początku II wojny. Laureat Złotego Opornika postanowił o filmie, a także całej swojej twórczości opowiedzieć w Polskim Radiu 24.
Eugeniusz Starky: na zdjęciach Juliena Bryana są postacie symboliczne
Gość audycji "Towarzystwo Niepokornych" przypomniał postać Juliena Bryana, który po raz pierwszy Polskę odwiedził już w 1936 roku, zaś w czasie II wojny światowej - dotarł do Warszawy ostatnim pociągiem, który wjechał do kraju, już 5 września, po rozpoczęciu działań wojennych.
REKLAMA
Eugeniusz Starky opowiedział także o bohaterach filmów i zdjęć Juliena Bryana, do których dotarł kilka lat temu, i których - wraz z rodziną Bryana - przywiózł przed laty na Festiwal NNW.
- Wówczas nie było kamer telewizyjnych, aparatów, jakie mamy dziś, że każdy może robić zdjęcia. (...) Bryan musiał się skoncentrować na najbardziej istotnych rzeczach z tego oblężenia. I jakimś cudem Boskim trafił na te absolutnie nieprawdopodobne postacie. Kazimiera Mika, która płacze nad swoją zabitą siostrą - to zdjęcie stało się ikoną, obejrzał je niemal cały świat. Chłopczyk z klatką z kanarkiem, to po prostu artyzm. Wszystkie te jego postacie były jakoś symboliczne i one stały się symbolem tej II wojny światowej - mówił Eugeniusz Starky.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzą: Paweł Nowacki i Jan Ruman
Gość: Eugeniusz Starky, laureat Złotego Opornika
Data emisji: 17.10.2022
Godzina emisji: 22.06
IAR/PAP/PR24/jmo/koz
Polecane
REKLAMA