Wspomnienie poległych za ojczyznę. Jarosław Wróblewski: strata nieodżałowanej elity

2022-11-01, 07:54

Wspomnienie poległych za ojczyznę. Jarosław Wróblewski: strata nieodżałowanej elity
Wróblewski: w dawnym więzieniu przy Rakowieckiej czuć stratę nieodżałowanej elity ludzi. Foto: ArtMediaFactory/Shutterstock

- Za bramą Rakowieckiej 37 kilkaset osób zostało zamordowanych strzałem w tył głowy, powieszonych lub zadręczonych. Czuć stratę nieodżałowanej elity ludzi, którzy by wiele wnieśli w rozwój Polski - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Wróblewski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL).

Początek listopada to czas, w którym wspominamy zmarłych. We wtorek jest obchodzona uroczystość Wszystkich Świętych - ku czci chrześcijan, którzy osiągnęli zbawienie. Z kolei środa to Dzień Zaduszny - czas modlitwy za wszystkich zmarłych, którzy w czyśćcu odpokutowują kary za swoje grzechy. W litaniach często wspominamy także tych, którzy odeszli, broniąc ojczyzny, a czasem do dziś nie mają swoich własnych grobów.

Jak powiedział Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, dawne więzienie mokotowskie w Warszawie to miejsce szczególne. - Za bramą Rakowieckiej 37 - tego dawnego aresztu i katowni stalinowskiej - kilkaset osób zostało zamordowanych strzałem w tył głowy, powieszonych lub zadręczonych - przypomniał.

Dodał, że gdy się przebywa na terenie aresztu, "to czuć odium śmierci, smutku i żalu". - Czuć stratę nieodżałowanej elity ludzi, którzy by wiele wnieśli w rozwój Polski - podkreślił.

Witold Pilecki - ikona odwagi

Jednym z zamordowanych w więzieniu mokotowskim z rozkazu władz komunistycznych był Witold Pilecki. - To była ikona odwagi. Człowiek wielowymiarowy, którego traktujemy jako niedościgniony wzór do naśladowania - przypomniał gość audycji.

Jak dodał, rotmistrz zostawił po sobie credo: "starałem się tak żyć, bym w godzinie śmierci mógł się bardziej cieszyć, niż lękać". - Witold Pilecki to był człowiek skrytej wiary, nie obnosił się. Jeździł bryczką do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, a w organizacjach, w których funkcjonował zawsze byli kapłani, ponieważ wiedział, że duchowa opieka jest bardzo potrzebna - przypomniał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Jarosław Wróblewski o zmarłych, którzy polegli za ojczyznę ("Towarzystwo Niepokornych"/Polskie Radio 24) 22:47
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"

Prowadzą: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, Jan Ruman

Gość: Jarosław Wróblewski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)

Data emisji: 31.10.2022 r.

Godzina emisji: 22.06

ng

Polecane

Wróć do strony głównej