X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Posłowie" na groteskowej nucie i o tym, co ważne

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 22:30
- Jest to książka bardzo kobieca. Mimo że mamy tu do czynienia z opowieścią o biurokracji, absurdzie życia, to mamy tu także świat życia rodzinnego głównej bohaterki - podczas pierwszej części audycji Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski rozmawiali o książce "Kancelaria" Helen Phillips. W drugiej części wzięli na tapetę "Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne" Ursuli K. Le Guin.
Audio
Helen Phillips Kancelaria, Ursula K. Le Guin Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne
Helen Phillips "Kancelaria", Ursula K. Le Guin "Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne"Foto: Prószyński i S-ka

Josephine i Joseph uciekają z głębokiej prowincji, aby szukać szczęścia w wielkim mieście. Tam jednak życie okazuje się niewiele lepsze. Josephine zatrudnia się w iście kafkowskim biurze. Zamknięta w odosobnionej klitce w posępnym, betonowym gmachu, ma tylko jedno zadanie: wprowadzać do bazy danych imiona, nazwiska i datę. Zawsze tę samą.


Rana.jpg
Poprzednio: o książce "Rana" Wojciecha Chmielarza

"Na groteskowej nucie"

Piotr Gociek ocenił, że książka Helen Phillips napisana jest "na groteskowej nucie". - Główna bohaterka, która przez dziewiętnaście miesięcy szuka pracy, znajduje ją w końcu w tytułowej kancelarii. Miejsce pracy to gigantyczna biurokratyczna machina - opowiadał.

Łukasz Orbitowski zwracał uwagę na niuanse, które dodają opowieści "smaczku". - Łącznie z tym, że osoba, która przyjmuje ją do pracy, jest "bez twarzy". Nie wiadomo czy to kobieta, czy mężczyzna - mówił.

- Takiej umowności jest tu mnóstwo - dodał Piotr Gociek.

Prowadzący rozmawiali także o książce "Nie ma czasu. Myśli o tym, co ważne" Ursuli K. Le Guin, która pisze o absurdzie, jakim jest zaprzeczanie własnej starości.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Łukasz OrbitowskiPiotr Gociek

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 22:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kocia kołyska", "Śniadanie mistrzów", czyli Kurt Vonnegut - wznowienia jego najlepszych powieści

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 11:11
- Gdyby nie te "egzystencjalne błazenady" Vonneguta, pewnie nigdy nie powstałoby "Autostopem przez Galaktykę" Douglasa Adamsa i wiele innych książek - Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski dyskutowali w najnowszej audycji "Posłowie" pod pretekstem przypomnienia twórczości amerykańskiego pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie. Nowości Państwowego Instytutu Wydawniczego

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 08:03
W audycji "Posłowie" Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski skupili się tym razem na dwóch nowościach wydawniczych z Dalekiego Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Kańtoch. Od fantastyki do kryminału

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 22:30
- Jeżeli chodzi o warstwę obyczajową, bohaterów i świat dookoła, jest to świetne - oceniali twórczość Anny Kańtoch Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski. - Każda postać, która się pojawia, jest jakaś, nie jest papierowa - dodali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie. O książce "Rana" Wojciecha Chmielarza

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 07:11
"Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają" - pisze wydawca. O książce "Rana" Wojciecha Chmielarza w audycji "Posłowie" rozmawiali Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ból i blask" Pedro Almodóvara. Piotr Gociek: trudno dalej posunąć granice kinowego ekshibicjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 10:25
- Trudno dalej posunąć granice ekshibicjonizmu kinowego, niż w momencie jak się puszcza oko do widza i mówi "słuchajcie, to jest taka wymyślona figura, ale tak naprawdę chodzi o mnie, o moje doświadczenia, o moje dzieciństwo" - mówi Piotr Gociek o najnowszym dziele Pedro Almodóvara zatytułowanym "Ból i blask" w nowej audycji Polskiego Radia 24 "Nakręceni - magazyn premier filmowych".
rozwiń zwiń