more_horiz

"Posłowie". Młodzieńcza książka Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 22:40
Prowadzący dzieli się wrażeniami po lekturze "Pieszej Podróży z Kanału Holmen Na Wschodni Cypel Wyspy Amager w Latach 1828 i 1829" Hansa Christiana Andersena i książki "Arktyczne Marzenia Barry'ego Lopeza.
Audio
Pomnik pisarza w Central Park, Nowy Jork
Pomnik pisarza w Central Park, Nowy JorkFoto: pixabay/CC0

Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski omawiali książkę Hansa Christiana Andersena. - Ta książka została wydana, kiedy Andersen był młodzieńczym autorem. Mija prawie 200 lat od jej ukazania się. Wbrew temu suchonaukowemu tytułowi jest to wędrówka, która odbywa się w wiedzy i erudycji autora. Już rozdział I opowiada jak szatan zapanował nad autorem i kazał mu zostać pisarzem - zaznaczył Piotr Gociek.

 - Pomyślałem sobie, że różne cuda postmodernizmu i zabawy konwencją to nieprawdopodobna podróż po różnych motywach literackich. To wykwit szaleńczego romantyzmu i pełna niezwykłych zwrotów akcji, zachwycający różnorodnością. Ta literatura ma wytrącić czytelnika z codziennych wędrówek, a przy okazji go zachwycić. Zachwyceni będą ci, którzy potrafią docenić nieszablonowe pisanie. Po przeczytaniu tej książki inaczej patrzę już na osiągnięcia Andersena - mówił.

Bez nazwy-1 kopia 1200.jpg
Książka "Śniła mi się miłość". O miłości w czasach bezdusznych

Łukasz Orbitowski zauważył , że "źródłem jego natchnienia nie są siły anielskie, jak wskazuje, ale podszepty złego. Ta książka jest bardzo współczesna, ale i bardzo archaiczna. Autor "Posłowia" wskazuje, że Andersen pisząc tę książkę chciał pozyskać zainteresowanie kopenhaskiej krytyki literackiej. Ta wariacka, poszatkowana i bardzo nowoczesna w zakresie formy książka, oznacza że Duńczycy myśleli w tamtych czasach nowocześnie o literaturze".

- Jest to książka zaskakująco wesoła. Zastanawiam się jednak czy poleciłbym tę książkę zwykłemu czytelnikowi. Odbijałem się od gigantycznej ilości nawiązań literackich. Andersen nawiązał tam polemikę z całą spuścizną literacką świata. Byłem w stanie rozpoznać wiele jego tropów, ale być może literatura erudycyjna może się jednak zestarzeć - dodał. 

"Arktyczne marzenia" 

- Odmłodziła mnie ta książka. Przypomniała mi o czasach, kiedy "pożerałem" książki. Lopez zrobił rzecz niesamowitą, ponieważ jego książka przypomina mi te emocje. Pięknie pisze o przyrodzie i ma piękne pióro. Sam jest zresztą wielkim podróżnikiem i potrafi się tym dzielić. Przedstawia także punkt widzenia tych, którzy byli odkrywani i zdobywani - stwierdził Piotr Gociek.

Bitwa komiks 1200.jpg
"Posłowie". O historii, której możemy nauczyć się z komiksu

- Większość książek przyrodniczych ma umiarkowany walor literacki, a tutaj mamy do czynienia z prawdziwą literaturą. Pięknie pisze o tym, jak nie rozumiemy rytmu życia Eskimosów i zabieramy im go. Nie możemy na nowo "zaeskimosować" Eskimosa. Barry Lopez ma także niesłychany dar do pisania o zwierzętach - uważa Łukasz Orbitowski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 04.03.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24/pkr

Zobacz także

Zobacz także