"Niezwykle ważna pozycja, która otwiera oczy". Orbitowski o "Ludowej historii Polski"
- Waga tego, co autor zrobił, nie zamyka się w jakichś przykładach, a w wydźwięku całości. Uważam, że jest to pozycja niesłychanie ważna, ponieważ mam wrażenie, że mamy do czynienia z rzeczą, która trochę otwiera oczy, nawet jeżeli to otwarcie ma być nie wynikiem akceptacji, ale zachętą do dyskusji - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski.
2021-01-28, 09:30
"Ludowa historia Polski. Historia wyzysku i oporu. Mitologia panowania" Adama Leszczyńskiego jest próbą oddania głosu uciskanej przez wieki większości, tych, których perspektywy często nie uwzględnia się, pisząc o dziejach państwa.
Powiązany Artykuł
"Kompendium inteligenta". Orbitowski o książce "Po co czytać klasyków"
Jest to opowieść o biedzie, upokorzeniu i nierównościach społecznych, czyli historia Polski przedstawiona przede wszystkim z punktu widzenia chłopstwa. Przewijają się w niej jednak także wątki robotnicze związane ze zmianą funkcji społecznych w II poł. XX wieku.
- Słusznie, że ktoś zajął się tak obszernie i na poważnie losem skrzywdzonych i wykluczonych - stwierdził Piotr Gociek. Dodał, że dowiedział się z tej pozycji bardzo wielu ciekawych rzeczy, ale częściowo była to dla niego "powtórka ze szkoły". Podobne wrażenie odniósł Łukasz Orbitowski.
- O większości rzeczy, o których pisze autor, wiedziałem: o niewolnym statusie chłopów, o licznych obciążeniach i potwornych nierównościach, zwłaszcza w ostatnich stuleciach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Ale jak dostajesz tę całą wiedzę popartą danymi historycznymi, wypisami ze źródeł, podaną w dosyć suchy sposób, to naprawdę miałem taki moment, że zachciałem wziąć granaty i iść na Soplicowo [śmiech] - mówił Orbitowski.
REKLAMA
- O Rosji na nowo, czyli "Dziewięć opowiadań z obłędem w tle"
- "Posłowie". Co wiemy o naszych sąsiadach z południa?
Książka, która otwiera oczy
Orbitowski odniósł wrażenie, że "Ludowa historia Polski" jest "niesamowicie ważną" pozycją, która "trochę otwiera oczy". - Nawet jeżeli to otwarcie ma być nie wynikiem akceptacji, ale zachętą do dyskusji - dodał autor.
Pisarz dodał, że "waga tego, co zrobił Adam Leszczyński, nie zamyka się w przykładach, a w wydźwięku całości". Chodzi o uświadomienie sobie, że istniała w Polsce historia przemilczana i "dzieje bez dziejów".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Ukraińska Kabała" i próba wskrzeszenia Tarasa Szewczenki
Z kolei Piotr Gociek odwołał się do książki o podobnej tematyce - "Chłop niezbuntowany", autorstwa Rafała Ziemkiewcza. Jego zdaniem te dwie pozycje należy traktować komplementarnie.
Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski zrecenzowali także książkę Tomasza Grzywaczewskiego pt. "Wymazana granica".
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Posłowie"
Prowadzą: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski
Data emisji: 27.01.2021
Godzina emisji: 22.06
jbt/pr24
REKLAMA
Polecane
REKLAMA