more_horiz

Rok 2021 w życiu literackim. Gociek: było wiele inicjatyw, ale też nie zabrakło niewykorzystanych szans

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 13:35
- Cieszę się, że ten rok był, jednak mam wrażenie, że był to czas zmarnowanych szans, bo było dużo różnych inicjatyw "ku czci". Sądzę, że brakuje nam całej masy uchwytów do tego, by w pełni Lema odświeżyć i go rozumieć - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Gościem audycji był również Łukasz Orbitowski.   
W ocenie Piotra Goćka rok Lema przyniósł wiele ciekawych wydarzeń, jednak zabrakło pogłębionej analizy jego dzieł
W ocenie Piotra Goćka rok Lema przyniósł wiele ciekawych wydarzeń, jednak zabrakło pogłębionej analizy jego dzieł Foto: sirtravelalot/shutterstock

Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski na antenie Polskiego Radia 24 przeanalizowali rok 2021 pod kątem wydarzeń literackich. 

Stanisław Lem

Jednym z nich był Rok Lema ustanowiony w 100-lecie urodzin i w 15. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, eseisty, futurologa i filozofa. 

- Rok Lema był pełen rozmaitych, mniejszych lub większych imprez organizowanych od maleńkich bibliotek po uniwersytety, rok, w którym część książek znakomitego polskiego pisarza wróciła na półki. W sprzedaży cały czas te tytuły są - zaznaczył Gociek. 

Z kolei Łukasz Orbitowski przyznał, że Lemowska twórczość niespecjalnie przykuła jego uwagę. 

- Do tej pory trwałem w radosnym poczuciu, że udało mi się przetrwać Rok Lema. Prześlizgnąłem się jakoś przez ten czas. (...) emocjonalnie i intelektualnie rozminąłem się z Lemem. Doceniam wagę i piękno jego książek. Oczywiste i bezdyskusyjne jest to, jakim był wspaniałym pisarzem. Jednak w momencie kiedy trzeba było czytać Lema, ja czytałem Stephena Kinga - zdradził. 

200. rocznica urodzin C.K. Norwida  

Rok 2021 został również ustanowiony Rokiem Cypriana Kamila Norwida - w 200-lecie urodzin tego wybitnego twórcy romantyzmu.

- Tu piękna niespodzianka na koniec. Dosłownie parę tygodni temu ukazała się książka Bohdana Urbankowskiego "Księga Norwidowa". To jest książka, która w połowie jest esejem o Norwidzie, a w połowie antologią nie tylko wierszy, notatek, bardzo intrygujących rysunków - zaznaczył Piotr Gociek.  

- Z romantyzmem jest mi łatwiej wędrować i się z nim kłócić, i go przeżywać, niż w przypadku Lema - dodał Orbitowski. 

"Nowości" 

W 2021 nie zabrakło również wznowień najwybitniejszych dzieł literatury.  

- W tym roku otrzymaliśmy, a czekaliśmy długo, nowy przekład "Ulissesa", pióra Macieja Świerkockiego. W tym samym wydawnictwie wydał też książkę "Łódź Ulissesa", która jest zapisem jego zmagań z przekładem tej słynnej pozycji. Przyjemność jest podwójna - podkreślił Gociek.

Posłuchaj
52:12 [i] 31.12.2021 R. POSŁOWIE WYDANIE SPECJALNE - P. Gociek i Ł. Orbitowski.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski podsumowują rok 2021 w literaturze ("Posłowie")

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Posłowie"

Prowadził: Piotr Gociek

GośćŁukasz Orbitowski

Data emisji: 31.12.2021

Godz. emisji: 12.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem