more_horiz

"Była wielką artystką i pisarką, całkowicie skryła się za piórem". Orbitowski o Jane Austen

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 10:28
"Doceniam potrzebę tej biografii, ale jednak wynudziłem się przy niej" - tak w Polskim Radiu 24 o książce pt. "Jane Austen i jej racjonalne romanse" mówił Łukasz Orbitowski. Współprowadzącym audycję był Piotr Gociek.
Odrzuciła przyjęcie roli społecznej, by ocalić swoje pisanie - Ł. Orbitowski o J. Austen
"Odrzuciła przyjęcie roli społecznej, by ocalić swoje pisanie" - Ł. Orbitowski o J. AustenFoto: mat. prasowe

Autorzy audycji recenzowali między innymi biografię jednej z pisarek, autorki m.in. "Rozważnej i romantycznej". "Jane Austen i jej racjonalne romanse" to powieść o życiu Jane Austen, jednej z najpopularniejszych angielskich autorek, której książki były wielokrotnie przenoszone na ekran.

Łukasz Orbitowski powiedział, że niestety "wynudził" się przy książce, ponieważ jak dodał, główna wada znajduje się poza autorką, a w życiu samej Jane Austen nie zdarzyło się właściwie nic. Na pewno, jak zauważył, była ona wielką artystką i pisarką, która całkowicie skryła się za piórem. Odrzuciła przyjęcia roli społecznej, by ocalić swoje pisanie.

"Dobra biografia"

- Ja byłem tą książką zachwycony, uważam, iż jest to bardzo dobra biografia, tylko że ja jestem anglofilem i uwielbiam Jane Austen. Szanuję też autorkę tej książki, Przedpełską-Trzeciakowską Annę, która w inteligentny sposób książki przekłada. Dla mnie to okazja, by wejrzeć w duszę Jane Austen, jak i w duszę jej tłumaczki - powiedział Piotr Gociek.

Jane Austen to autorka powieści opisujących życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. Mimo że sama wiodła stosunkowo odosobnione życie na prowincji w hrabstwie Hampshire, nie pozbawiło jej to zmysłu obserwacji i nie zubożyło dramaturgii jej utworów.

Czytaj także:

Ich fabuła najczęściej dotyczy zamążpójścia i związanych z tym problemów społecznych. Reputację dobrej pisarki zyskała już za życia, jej powieści chwalił m.in. Walter Scott. Jane Austen nigdy nie wyszła za mąż, jednak miała kilka flirtów i sympatii, które sprowadzają się głównie do trzech osób.

Posłuchaj
23:52 PR24_mp3 2022_01_26-22-06-03.mp3 - Odrzuciła przyjęcia roli społecznej, by ocalić swoje pisanie - Ł. Orbitowski o J. Austen ("Posłowie")

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek

Data emisji: 26.01.2022

Godzina: 22:06 

Zobacz także

Zobacz także