"Najgłębsze Południe. Opowieści z Natchez, Missisipi". Gociek: autor przedstawia paradoksy tej części USA
- Autor wyrusza do krainy, którą znamy z takich filmów jak "Przeminęło z wiatrem", opowiada nam, co z tamtych czasów zostało, i o dzisiejszych paradoksach - powiedział w Polskim Radiu 24 o książce Richarda Granta Łukasz Orbitowski.
2022-09-22, 10:15
"Najgłębsze Południe. Opowieści z Natchez, Missisipi" Richarda Granta to książka, która opowiada o mieście, gdzie wznoszą się wielkie i piękne rezydencje sprzed wojny secesyjnej. Problem tkwi w tym, że zostały zbudowane za pieniądze z niewolniczej pracy. Miasteczko bowiem było drugim co do wielkości targowiskiem dla niewolników.
Problem niewolnictwa
Piotr Gociek ocenia rzecz bardzo pozytywnie. Jego zdaniem jest ona dobrze napisana i łączy wątki przeszłości ze współczesnymi. - To książka, którą przeczytałem z dużym zainteresowaniem. Jest bardzo ciekawie napisana i ma specyficzne brytyjskie poczucie humoru, choć to nie kwestie humorystyczne są w niej najważniejsze - ocenił.
- Autor wyrusza na głębokie, amerykańskie Południe. Do krainy, którą znamy z takich filmów jak np. "Przeminęło z wiatrem". Autor próbuje opowiedzieć nam o tym, co tam zostało, i o paradoksach, które tam się dzieją w dzisiejszych czasach - powiedział.
REKLAMA
Z kolei Łukasz Orbitowski zwrócił uwagę na główny problem, jaki nasuwa się po lekturze tej pozycji, czyli niewolnictwo i jego obecność w historii Stanów Zjednoczonych. - Pojawia się refleksja, czy Amerykanie powinni odrzucić kawał swojej historii związany z Południem Stanów Zjednoczonych. Jeżeli tak, to my też powinniśmy to zrobić, dokładnie to samo, z Panem Tadeuszem, bo wtedy stosunek warstw wyższych do chłopstwa był także okrutny - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
***
Audycja: Posłowie
Prowadzili: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski
Data emisji: 21.09.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 22.05
dz
Polecane
REKLAMA