"Bella, ciao". Powieść postapo, która przywołuje liczne skojarzenia literackie
- Nie sprzyja rozpropagowaniu tego wybitnego dzieła fakt, że powieść ta ukazała się w niewielkim wydawnictwie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował książkę Piotra Siemiona "Bella, ciao".
2022-10-13, 10:07
Posłuchaj
"Głównym bohaterem tej obrazoburczej, garściami czerpiącej z tekstów literackich, ale też popkultury i scen filmowych opowieści jest samozwańczy pułkownik Szest, który zawiera swoisty pakt z diabłem, by ocalić nadmorskie miasteczko i uwięzionych tam ludzi" - można przeczytać na stronie wydawnictwa Filtry o najnowszej książce Piotra Siemiona "Bella, ciao".
W ocenie Piotra Goćka jest to proza wysokich lotów. - Moim zdaniem jest to książka, która stoi na tej samej półce co "Internat" Siergieja Żadana. Nawet metoda twórcza jest podobna - zauważył analogię.
- "Bella, ciao" jest też powieścią o wojnie, napisaną jeszcze przed pełnoskalową wojną Rosji z Ukrainą. Oczywiście dzisiaj kontekst dopisuje jej dużo aktualności - stwierdził.
- Uwielbiam czytać Piotra Siemiona jako pisarza i jako tłumacza. (...) Dla mnie jest jednym z wielkich polskich pisarzy, którzy egzystują z boku - zaznaczył Gociek.
REKLAMA
Z kolei Łukasz Orbitowski przyznał, że powieść Siemiona odczytywałby jako polski "Krwawy południk" Cormaca McCarthy'ego. - Trudno się czepiać autora, że czerpie z innego - dodał.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Posłowie
Prowadzili: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski
REKLAMA
Data emisji: 12.10.2022
Godzina emisji: 22.06
kmp/kor
Polecane
REKLAMA