more_horiz

"Doceniam jej siłę rażenia w momencie wydania". Orbitowski o "Końcu Wieczności" Asimova

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 09:41
- Cenię tę książkę za konsekwentne, mądre i  wielowątkowe rozwinięcie pomysłu "czy gdybyś mógł cofnąć się w czasie, to zabiłbyś Hitlera"? - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował wznowienie powieści Isaaca Asimova "Koniec Wieczności".
Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek
Łukasz Orbitowski i Piotr GociekFoto: PR24/AK

Isaac Asimov jest znany m.in. z powieści "Ja, robot" i ze słynnej serii o Fundacji. W "Końcu wieczności" porusza kwestię podróży w czasie, a zwłaszcza moralnego wymiaru ingerencji w rzeczywistość. Przygląda się paradoksom podróży w czasie, takim jak możliwość spotkania samego siebie lub swojego przodka.

Łukasz Orbitowski podkreślił, że książka po prostu mu się podobała. - Nie oszalałem i nie zwariowałem. Natomiast doceniam jej siłę rażenia, gdy po raz pierwszy została wydana w latach 50. XX wieku. Cenię ją za konsekwentne, mądre i  wielowątkowe rozwinięcie pomysłu "czy gdybyś mógł cofnąć się w czasie, to zabiłbyś Hitlera"? To pytanie tam nie pada, ale taki jest temat tej książki - powiedział krytyk i pisarz. 

Natomiast zdaniem Piotra Goćka to najlepsza powieść w dorobku Isaaca Asimova.  - Poza płodnością, jeśli chodzi o liczbę napisanych książek, niespecjalnie go cenię. Uważam, że większość jego twórczości bardzo się zestarzała. Należy mu się jednak szacunek jako mistrzowi za trzy prawa robotyki i kilka koncepcji, które inni za nim powtarzali. Po latach nie jestem zakochany w tej książce bez pamięci, ale jest naprawdę dobra - tłumaczył. 


Posłuchaj
22:31 PR24 2022_11_23-22-06-17.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o "Końcu Wieczności" Isaaca Asimova (Posłowie)

 

Isaac Asimov (1920– 1992) to najpłodniejszy i najpoczytniejszy autor science fiction wszech czasów. Jest siedmiokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Hugo.

***

AudycjaPosłowie

Prowadzili: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 23.11.2022

Godzina emisji: 22.06

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także