more_horiz

"Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 10:01
- Maciej Parowski był człowiekiem, który widział się poprzez losy innych, przez świadomość twórczą i twórczość innych autorów i ta książka jest w jakimś stopniu jego autobiografią – mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski.
Audio
Fragment okładki książki Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów
Fragment okładki książki "Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów"Foto: www.instagram.com/wydawnictwosqn/

"Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów" to dwutomowy, okraszony licznymi zdjęciami zbiór esejów i rozmów traktujących o stanie gatunku, a przede wszystkim blisko dwieście portretów krytycznych i anegdot o twórcach, którzy w latach 1982–2012 zmieniali oblicze polskiej fantastyki.

anna_kantoch1200.jpg
Anna Kańtoch. Od fantastyki do kryminału

Piotr Gociek podkreślał, że Maciej Parowski odegrał olbrzymią rolę dla wielu współczesnych autorów. – Mówimy o ludziach, którzy zaczynali w fantastyce, a dzisiaj są w bardzo różnych miejscach. Jedni poszli w politykę, inni w awangardę, niektórzy w ogóle zerwali z pisaniem, jeszcze inni tworzą literaturę non-fction albo mainstereamową prozę, natomiast oni wszyscy wywarli piętno na kształt współczesnej polskiej kultury – zaznaczył.

Wizjoner, redaktor, bojownik o kulturę. Maciej Parowski był w Polsce jednym z pierwszych znawców kultury popularnej, który już pół wieku temu bronił fantastycznej literatury, komiksu i kina.

Maciej Parowski był akuszerem cyklu o wiedźminie Geralcie Andrzeja Sapkowskiego. To on skontaktował ze sobą Jacka Dukaja i Tomka Bagińskiego, wskutek czego powstała nominowana do Oscara animowana Katedra. To on, jako redaktor kultowej "Fantastyki" i "Nowej Fantastyki", wychowywał całe pokolenia kolejnych twórców i czytelników.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Posłowie" prowadzili Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek.

Data emisji: 25.09.19

Godzina emisji: 22.06

PR24/ka/mat.promocyjne

Zobacz także

Zobacz także