more_horiz

Fenomen książek z gatunku space opera. Gociek: nie bez powodu powstał w USA

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 09:53
- Nie bez powodu jednak space opera narodziła się w konkretnych miejscach. Kiedy mieszka się w mocarstwie jak Stany Zjednoczone, gdzie wszystko jest możliwe, to można snuć takie opowieści - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Razem z Łukaszem Orbitowskim zajęli się m.in. science fiction.
Space opera to jeden z najpopularniejszych podgatunków science fiction
Space opera to jeden z najpopularniejszych podgatunków science fictionFoto: Shutterstock/camilkuo

Space opera to jeden z najpopularniejszych podgatunków science fiction. Czytelnikom kojarzy się głównie z dużymi statkami kosmicznymi i zaciętymi bitwami między ludźmi, ale także i innymi cywilizacjami. Gatunek bierze swoją nazwę od oper mydlanych dlatego określić można go jako książkową rozbudowaną opowieść.

Charakterystyczna space opera

Łukasz Orbitowski podkreślił, że ma dwuznaczne podejście do tego podgatunku. - Dla mnie space opera oznacza to, że nie może to być ambitna rozrywka. Kojarzy mi się ona bardzo źle i bardzo dobrze. Te złe skojarzenia związane są z kinem i np. filmem Kosmos 1999, Star Trek czy Gwiezdne Wojny. Kiedyś je kochałem, a teraz nienawidzę, bo są wszędzie - powiedział.

Ocenił także książkę "Pamięć zwana imperium". - Nie lubię jej za pewną rozwlekłość. Nie rozumiem dlaczego trzeba tak bardzo mnożyć bohaterów. Tę historię dałoby się zawrzeć w dużo mniejszej objętości. Lubię ją jednak za pewien pomysł - powiedział.

Piotr Gociek podkreślił, że nie przypadkowe miejsce powstania tego podgatunku. - Stanisław Lem w swoim dziele "Fantastyka i futurologia", bezlitośnie jechał po space operze i wyszydzał wszystkie głupstwa i naukowe nieprawdopodobieństwa. Jednocześnie uważał też niektóre książki fantastyczne space opera za dobre pozycje - ocenił.

- Nie bez powodu jednak space opera narodziła się w konkretnych miejscach. Kiedy mieszka się w mocarstwie jak Stany Zjednoczone, gdzie wszystko jest możliwe, to można snuć takie opowieści - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
23:08 PR24_mp3 2022_06_22-22-05-52.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski m.in. o space operze (Posłowie)

***

Audycja: Posłowie

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 22.06

dz

Zobacz także

Zobacz także