Space opera to jeden z najpopularniejszych podgatunków science fiction. Czytelnikom kojarzy się głównie z dużymi statkami kosmicznymi i zaciętymi bitwami między ludźmi, ale także i innymi cywilizacjami. Gatunek bierze swoją nazwę od oper mydlanych dlatego określić można go jako książkową rozbudowaną opowieść.
Charakterystyczna space opera
Łukasz Orbitowski podkreślił, że ma dwuznaczne podejście do tego podgatunku. - Dla mnie space opera oznacza to, że nie może to być ambitna rozrywka. Kojarzy mi się ona bardzo źle i bardzo dobrze. Te złe skojarzenia związane są z kinem i np. filmem Kosmos 1999, Star Trek czy Gwiezdne Wojny. Kiedyś je kochałem, a teraz nienawidzę, bo są wszędzie - powiedział.
Ocenił także książkę "Pamięć zwana imperium". - Nie lubię jej za pewną rozwlekłość. Nie rozumiem dlaczego trzeba tak bardzo mnożyć bohaterów. Tę historię dałoby się zawrzeć w dużo mniejszej objętości. Lubię ją jednak za pewien pomysł - powiedział.
Piotr Gociek podkreślił, że nie przypadkowe miejsce powstania tego podgatunku. - Stanisław Lem w swoim dziele "Fantastyka i futurologia", bezlitośnie jechał po space operze i wyszydzał wszystkie głupstwa i naukowe nieprawdopodobieństwa. Jednocześnie uważał też niektóre książki fantastyczne space opera za dobre pozycje - ocenił.
- Nie bez powodu jednak space opera narodziła się w konkretnych miejscach. Kiedy mieszka się w mocarstwie jak Stany Zjednoczone, gdzie wszystko jest możliwe, to można snuć takie opowieści - dodał.
Czytaj także:
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
23:08 PR24_mp3 2022_06_22-22-05-52.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski m.in. o space operze (Posłowie)
***
Audycja: Posłowie
Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski
Data emisji: 22.06.2022
Godzina emisji: 22.06
dz