more_horiz

"Na Zachodzie bez zmian". Gociek: wstrząsa równie mocno, jak w czasach powstania

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 09:22
- W warstwie symbolicznej uderza niewzruszoność machiny śmierci. Wojna jest maszynką do mięsa, gdzie wpadają kolejne kawałki. Tak po prostu jest. Niezależnie od tego, czy jesteśmy za czy przeciw - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował wznowioną powieść Ericha Marii Remarque'e "Na Zachodzie bez zmian".  
Na Zachodzie bez zmian, reż. Edward Berger
"Na Zachodzie bez zmian", reż. Edward BergerFoto: mat. prasowe

"Na Zachodzie bez zmian" należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie należą do "straconego pokolenia", którego młodość przepadła w okopach I wojny światowej. 18-, 19-latkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławki, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny.

Zdaniem Piotra Goćka książka nie zestarzała się nawet o rok. - To wybitne dzieło literatury, niesłychanie głębokie i mądre. Przy tym mylnie interpretowane. Sam Remarque zastrzegał, że nie stanowi antywojennego manifestu, choć książka tak jest pozycjonowana. To opowieść o życiu pewnego pokolenia, o tym, co zrobiła z nimi wojna. Wstrząsa dziś równie mocno, jak w czasach powstania - powiedział. - W warstwie symbolicznej uderza niewzruszoność machiny śmierci. Wojna jest maszynką do mięsa, wpadają do niej kolejne kawałki. Tak po prostu jest. Niezależnie od tego, czy jesteśmy za czy przeciw - dodał.

Natomiast Łukasz Orbitowski podkreślił, że najbardziej poruszające w książce są postacie, które znikają. - Kumple z wojska, każdy z charakterem, chce się z nimi przebywać. Nagle jednak spadają z planszy. To świadomy zabieg pisarza. Żegnając się z tymi bohaterami mamy poczucie straty - tłumaczył krytyk i pisarz.

Posłuchaj
24:04 PR24 2022_12_07-22-06-08.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o książce "Na Zachodzie bez zmian" (Posłowie)

Erich Maria Remarque należał do pokolenia, które straciło młodość w okopach I wojny światowej. Po dojściu Hitlera do władzy jego książki trafiły na stos, a Remarque został pozbawiony niemieckiego obywatelstwa. Lata II wojny światowej spędził w USA. Na platformie Netflix można zobaczyć najnowszą ekranizację książki. Film jest niemieckim kandydatem do Oscara, ale zdaniem prowadzących rozczarowuje. 

Więcej w nagraniu.  

***

AudycjaPosłowie

Prowadzili: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 22.06

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także