"Między nami kobietami". Polski lek na smog
O polskim patencie chorniącym skórę przed skutkami smogu, projektowaniu nowych leków i całym procesie ich wdrażania aż do sprzedaży opowiadała biofizyk i młody naukowiec dr Izabela Zawisza.
2020-02-26, 23:59
Posłuchaj
- Od powstania konceptu nowego leku, do jego pojawienia się na półce aptecznej może minąć nawet 15-20 lat - powiedziała dr Izabela Zawisza.
Przyznała, że najdłużej trwają fazy testów klinicznych.
Tarcza chroniąca przed smogiem
Siedem lat temu dr Zawisza wraz z zespołem naukowców odkryli cząsteczkę, która działa jak niewidzialna tarcza przeciwko składnikom smogu. Chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń, a dodatkowo ma właściwości gojące czy przeciwzapalne.
Odkrycie polskich naukowców może pomóc osobom uczulonym na smog, w tym na metale ciężkie zawarte w powietrzu. Powstały już innowacyjne produkty kosmetyczne z tym składnikiem, a wszystko dzięki współpracy naukowej zespołu badawczego z Polskiej Akademii Nauk i założonej przez młodych naukowców firmy.
REKLAMA
- 17 proc. populacji kobiet i 3 proc. mężczyzn jest uczulonych na nikiel. Następne w kolejności alergenów są pallad, chrom i kobalt - wymieniła dr Zawisza.
Kobiety są bardziej narażone na uczulenia i kontakt z uczulającymi substancjami poprzez noszenie biżuterii czy też stosowane kosmetyki zanieczyszczone solami metali.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: "Między nami kobietami"
Prowadząca: Anna Popek
REKLAMA
Gość: dr Izabela Zawisza, biofizyk
Data emisji: 26.02.2020
Godzina emisji: 23.35
st
REKLAMA
REKLAMA