more_horiz

"Materializacja marzeń bycia lekkim". Ludwika Ogorzelec o swojej twórczości

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 00:01
- Chciałabym, aby moja rzeźba była jak ulotne zjawisko wywodzące się ze świata biologii, maszyn i przyrządów - mówiła w Polskim Radiu 24 Ludwika Ogorzelec, rzeźbiarka. Wystawę jej prac będzie można jeszcze w tym roku obejrzeć w Polsce. 
Praca Ludwiki Ogorzelec z cyklu Krystalizacja przestrzeni wystawiona w ramach wystawy Indywidualności Współczesnej Rzeźby
Praca Ludwiki Ogorzelec z cyklu "Krystalizacja przestrzeni" wystawiona w ramach wystawy "Indywidualności Współczesnej Rzeźby" Foto: PAP/Adam Ciereszko

Centrum Kultury Zamek Ujazdowski przygotuje w listopadzie wystawę prac Ludwiki Ogorzelec - rzeźbiarki, znanej na całym świecie, mającej w biografii także epizod opozycyjny w czasach PRL. Ludwika Ogorzelec była członkiem Solidarności Walczącej, gdzie wstąpiła jeszcze w czasie studiów. Jako emisariusz Kornela Morawieckiego wyjechała do Francji, gdzie rozpoczęła pracę dla kontrwywiadu Solidarności Walczącej i tworzenie swojej własnej drogi artystycznej.

pap_20120906_1EA kopia 1200.jpg
Ludwika Ogorzelec. Z misją rozsławiania kultury polskiej

"Ażurowość, kruchość, delikatność" rzeźby

W swojej książce pisze o tym, że "lata dzieciństwa i młodości naznaczone były przymusem życia w ciemnej i nielogicznej rzeczywistości reżimu komunistycznego i kazały jej znaleźć własną drogę", jednak, jak mówiła w audycji "Między nami, kobietami", jej droga artystyczna zaczęła się wcześniej, bo jeszcze w Polsce.

- To była droga do sztuki, a potem - będąc w Akademii Francuskiej - już w sztuce. Do Francji pojechałam na jeden rok, na prośbę Kornela Morawieckiego. Po roku chciałam wrócić, ale niestety, stało się tak, że nie mogłam - dostałam gryps, że w Polsce zrobiło się niebezpiecznie wokół mnie i że mogę skończyć w więzieniu. Musiałam więc przedłużyć mój pobyt we Francji. Równolegle do mojej misji politycznej, wypełniałam misję artystyczną - podkreśliła artystka. 

Czytaj także: 

Gość Polskiego Radia przyznała że jej prace to "materializacja jej marzeń bycia lekkim". - W mojej pracy twórczej, w mojej rzeźbie, lekkość, ażurowość, kruchość, delikatność i emocja z pogranicza bytu i niebytu są bardzo istotne. Chciałabym, aby moja rzeźba była jak ulotne zjawisko wywodzące się ze świata biologii, maszyn i przyrządów - wskazała, cytując własny program twórczy. Dodała, że ten program cały czas się pisze, przez doświadczenia i nowe odkrycia.  


Posłuchaj
23:14 PopekPR24_MPLS 2020_08_12-23-36-05.mp3 Ludwika Ogorzelec o swojej twórczości ("Między nami, kobietami"/ PR24)

 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z rzeźbiarką Ludwiką Ogorzelec. 

***

Audycja: "Między nami, kobietami"

ProwadzącyAnna Popek

Gość: Ludwika Ogorzelec, artystka

Data emisji: 12.08.2020

Godzina emisji: 23.35


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem