"Materializacja marzeń bycia lekkim". Ludwika Ogorzelec o swojej twórczości
- Chciałabym, aby moja rzeźba była jak ulotne zjawisko wywodzące się ze świata biologii, maszyn i przyrządów - mówiła w Polskim Radiu 24 Ludwika Ogorzelec, rzeźbiarka. Wystawę jej prac będzie można jeszcze w tym roku obejrzeć w Polsce.
2020-08-13, 00:01
Centrum Kultury Zamek Ujazdowski przygotuje w listopadzie wystawę prac Ludwiki Ogorzelec - rzeźbiarki, znanej na całym świecie, mającej w biografii także epizod opozycyjny w czasach PRL. Ludwika Ogorzelec była członkiem Solidarności Walczącej, gdzie wstąpiła jeszcze w czasie studiów. Jako emisariusz Kornela Morawieckiego wyjechała do Francji, gdzie rozpoczęła pracę dla kontrwywiadu Solidarności Walczącej i tworzenie swojej własnej drogi artystycznej.
Powiązany Artykuł
Ludwika Ogorzelec. Z misją rozsławiania kultury polskiej
"Ażurowość, kruchość, delikatność" rzeźby
W swojej książce pisze o tym, że "lata dzieciństwa i młodości naznaczone były przymusem życia w ciemnej i nielogicznej rzeczywistości reżimu komunistycznego i kazały jej znaleźć własną drogę", jednak, jak mówiła w audycji "Między nami, kobietami", jej droga artystyczna zaczęła się wcześniej, bo jeszcze w Polsce.
- To była droga do sztuki, a potem - będąc w Akademii Francuskiej - już w sztuce. Do Francji pojechałam na jeden rok, na prośbę Kornela Morawieckiego. Po roku chciałam wrócić, ale niestety, stało się tak, że nie mogłam - dostałam gryps, że w Polsce zrobiło się niebezpiecznie wokół mnie i że mogę skończyć w więzieniu. Musiałam więc przedłużyć mój pobyt we Francji. Równolegle do mojej misji politycznej, wypełniałam misję artystyczną - podkreśliła artystka.
Czytaj także:
- Wystawa dzieł Moniki Sosnowskiej. "To najlepszy moment, by pokazać jej sztukę"
- Katarzyna Krakowiak: moja praca nabrała figuratywnego sensu
Gość Polskiego Radia przyznała że jej prace to "materializacja jej marzeń bycia lekkim". - W mojej pracy twórczej, w mojej rzeźbie, lekkość, ażurowość, kruchość, delikatność i emocja z pogranicza bytu i niebytu są bardzo istotne. Chciałabym, aby moja rzeźba była jak ulotne zjawisko wywodzące się ze świata biologii, maszyn i przyrządów - wskazała, cytując własny program twórczy. Dodała, że ten program cały czas się pisze, przez doświadczenia i nowe odkrycia.
REKLAMA
Posłuchaj
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z rzeźbiarką Ludwiką Ogorzelec.
***
Audycja: "Między nami, kobietami"
Prowadzący: Anna Popek
REKLAMA
Gość: Ludwika Ogorzelec, artystka
Data emisji: 12.08.2020
Godzina emisji: 23.35
mbl
REKLAMA
REKLAMA