more_horiz

"Między nami kobietami". Położna z Auschwitz-Birkenau - Stanisława Leszczyńska

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 23:59
- Dla mnie fenomenem jest to, że w tych warunkach, w których przyszło jej pracować, czyli: brud, smród, wszy, szczury, czerwonka, tyfus, ona, wykonując swoją pracę, nie miała ani razu żadnych powikłań poporodowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Stachurska, reżyserka i autorka książki pt. "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej".
Materiał promocyjny
Materiał promocyjnyFoto: Materiał promocyjny

Gdy Stanisława Leszczyńska trafiła do obozu Auschwitz-Birkenau, nie została od razu położną. Najpierw przydzielono jej najcięższą pracę, czyli wywożenie gliny. Dopiero później dowiedziała się o stanowisku, które zwolniło się z powodu choroby niemieckiej akuszerki Klary.

Czytaj także:
Auschwitz 1200 Litka.png
Auschwitz. 76. rocznica wyzwolenia więźniów obozu śmierci

- Idąc z tą taczką, odważyła się i zaczepiła jednego z lekarzy, mówiąc płynnym niemieckim, że jest położną, może zastąpić Klarę i pomóc na sztubie położniczej - mówiła Maria Stachurska. Dodała, że Leszczyńska oczywiście dostała pracę. 

Dołączenie Stanisławy do sztabu zbiegło się z momentem przyjazdu Josefa Mengelego. Wraz z jego nastaniem uległy zmianie przepisy dotyczące noworodków. - Od tamtej pory zmieniły się zasady i dzieci o rysach aryjskich przestały być topione i mogły zostać przy życiu - powiedziała rozmówczyni. 

Położna z powołania

Autorka książki zaznaczyła, że nowe zasady wciąż jednak nakazywały "utylizację" dzieci żydowskich. - Leszczyńska powiedziała, że tego nie wykona. Nie miało to dla niej znaczenia, jakiego pochodzenia jest dziecko. Człowiek jest człowiekiem. Wtedy się rzeczywiście sprzeciwiła - wiązała pępowiny, przyjmowała normalnie porody, opiekowała się matką i noworodkiem najlepiej jak mogła - tłumaczyła Stachurska. 

Rozmówczyni zaznaczyła, że położna zdawała sobie sprawę z tego, że każde niewykonanie rozkazu mogło skończyć się rozstrzelaniem. - Ona powiedziała, że prędzej straci życie, niż zamorduje - mówiła Stachurska. Jak wyjaśniła - wynikało to z głębokiej wiary Leszczyńskiej. 

Czytaj także:

Wymagająca ciocia

Dla Stachurskiej Stanisława Leszczyńska była stryjeczną babcią. Zmarła, gdy autorka miała 16 lat. - Robiła wrażenie osoby powściągliwej, surowej, jak wtedy ją ocenialiśmy - baliśmy się jej. Nie należała do kategorii babć, takich, co to ma rozpostarte ramiona i wszystkie dzieci chętnie lecą. Była wymagająca, więc wzbudzała duży respekt - wspominała Stachurska.

Czytaj także:
mid-epa08966069 (1).jpg
Najmłodsze ofiary KL Auschwitz. Andrzej Kacorzyk: większość od razu trafiała do komór gazowych

Autorka zaznaczyła jednak, że "młodość rządzi się innymi prawami", więc jako nastolatka oceniała swoją ciocię inaczej niż obecnie. - W mojej pamięci tak to się zapisało, ale jak dorosłam, gdy zmierzyłam się z jej życiem, najpierw poprzez film, który zrobiłam na jej temat, a później książkę, zdałam sobie sprawę, że to jest moja ocena dziecięca - powiedziała rozmówczyni. 

Jak przekonywała autorka, Leszczyńska w rzeczywistości była ciepłą i wyrozumiałą osobą. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Posłuchaj
22:50 międzykobietami27.01.mp3 Maria Stachurska o Stanisławie Leszczyńskiej nazywanej położną z Auschwitz. ("Między nami kobietami")

* * *

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadząca: Anna Popek

Gość: Maria Stachurska, reżyserka, autorka książki pt. "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej"

Data emisji: 27.01.2021

Godzina emisji: 23.37

jbt/pr24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem