Fałkowski: obozy są tym świadectwem, które powinno być przechowane dla następnych pokoleń
- Holocaust stał się moralnym punktem odniesienia głównie od lat 70., kiedy - głównie w Stanach Zjednoczonych - problem Zagłady stał się coraz bardziej obecny w kulturze popularnej - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Fałkowski z Instytutu Pileckiego. Gościem audycji była również Hanna Radziejowska, kierownik oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie.
2021-01-27, 20:46
Mija 76 lat od oswobodzenia więźniów KL Auschwitz. 27 stycznia 1945 roku 7 tysięcy osób przetrzymywanych w nieludzkich warunkach odzyskało wolność.
Powiązany Artykuł
Dyrektor Muzeum Auschwitz: nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar
Fałkowski zwrócił uwagę na znaczenie obozów zagłady dla edukacji pokoleń, które nie będą miały możliwości bezpośredniego spotkania z pamiętającymi czasy II Wojny Światowej. - Obozy koncentracyjne i zagłady są tym świadectwem materialnym, które powinno być przechowane dla następnych pokoleń. To jest jeden z ważnych problemów, też edukacyjnych - zauważył. - Musimy pamiętać i czynimy tak dlatego, że mamy takie przekonanie moralne. To się nie powinno nigdy powtórzyć - dodał.
Posłuchaj
REKLAMA
Hanna Radziejowska podkreśliła problem niedostatecznej uwagi poświęcanej polskiej perspektywie w powszechnej pamięci o Zagładzie. - Jak omawia się, ilu Żydów zginęło, to zawsze jest to 6 milionów i ci uczniowie nie dowiadują się jak wyglądał Holocaust w praktyce, szczególnie z tej polskiej perspektywy, kiedy mówimy o polskich żydach, z których bardzo wielu czuło się właśnie polskimi obywatelami - wskazała. - To, jak wyglądała okupacja w Polsce, jak wyglądała ta Zagłada realizowana przez setki tysięcy funkcjonariuszy III Rzeszy, to jest nieobecne - dodała.
Więcej w nagraniu.
******
REKLAMA
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadził: Antoni Opaliński
Gość: Hanna Radziejowska (kierownik oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie), Mateusz Fałkowski (Instytut Pileckiego)
Data emisji: 27.01.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 19.33
kb
REKLAMA