"Między nami kobietami" o "Damie z gronostajem" Leonarda da Vinci
Skandale obyczajowe, zdrady małżeńskie i XV-wieczny Mediolan. O okolicznościach, w jakich powstawał słynny obraz Leonarda da Vinci, opowiedziała w Polskim Radiu Katarzyna Blik, rzecznik Muzeum Narodowego w Krakowie.
2021-02-03, 23:59
Od 1 lutego muzea i galerie sztuki mogą być otwarte dla publiczności przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Większość instytucji otworzyła się dla zwiedzających. Swoje ekspozycje udostępniło ponownie również Muzeum Narodowe w Krakowie, którego najbardziej znanym eksponatem jest "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Obraz na stałe jest umieszczony w Muzeum Książąt Czartoryskich, a dokładnie w pałacu przy ul. Pijarskiej w Krakowie.
Powiązany Artykuł
Dzieje wybitnego malarza opowiedziane tanecznym krokiem, czyli "Kossakowie. Tango"
- Pałac, od kiedy powstało muzeum w Krakowie, już pod nazwą książąt Czartoryskich, był domem "Damy z gronostajem" - podkreśliła Katarzyna Blik.
Rzecznik krakowskiej instytucji kultury opowiedziała o historii obrazu w XV-wiecznym Mediolanie - o zbrodniach rodziny Sforzów, o tym, kim była Cecylia Gallerani i jak doszło do tego, że w wieku 15 lat wyprowadziła się z domu. Usłyszeliśmy też o kilku innych ciekawych okolicznościach powstania portretu tajemniczej damy.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Między nami kobietami"
Prowadząca: Anna Popek
Gość: Katarzyna Blik (Muzeum Narodowego w Krakowie)
Data emisji: 03.02.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 23.35
Polskie Radio 24/st
REKLAMA