Już za chwilę Wielkanoc. Etnolog: to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich

- To święto było już obchodzone w II wieku na pamiątkę męki i śmierci, a przede wszystkim zmartwychwstania Jezusa. Dziś Wielkanoc jest ściśle powiązana z obrzędami kościelnymi, ale w jej symbolice zachowały się także relikty pradawnych świąt - mówiła w Polskim Radiu 24 etnolog dr Małgorzata Dziura. 

2021-04-01, 09:30

Już za chwilę Wielkanoc. Etnolog: to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich

Jak przypomniała dr Małgorzata Dziura, "Wielkanoc, czyli święto Zmartwychwstania Pańskiego jest jednym z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich". Pierwsze obchody upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie miały miejsce już w II wieku.

Powiązany Artykuł

pascha 1200
Od Paschy do Wielkanocy

Wielkanoc jest świętem ruchomym. - Na soborze nicejskim w 325 roku ustalono termin tego święta na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, a więc na czas między 22 marca a 25 kwietnia. Nadal w tym terminie mamy obchodzoną Wielkanoc, nic się nie zmieniło - tłumaczyła etnolog. 

- Na przestrzeni wieków czas świętowania był różny - zaznaczyła ekspert. - Najpierw święta trwały tydzień, później trzy dni, a od 1775 roku papież Pius VI skrócił je ostatecznie do dwóch dni - wyjaśniła. 

Czytaj także:

Tradycja

Powiązany Artykuł

Ostatnia Wieczerza vinci 1200.jpg
Różne wizje Ostatniej Wieczerzy

Święta wielkanocne są również nazywane Paschą. To określenie nawiązuje do "wielkiego wiosennego święta żydowskiego odprawianego na przełomie marca i kwietnia, które było upamiętnieniem wyjścia Izraelitów z egipskiej niewoli". - To właśnie na to święto przybył Chrystus wraz z uczniami do Jerozolimy, gdzie został pojmany, ukrzyżowany i gdzie zmartwychwstał - podkreśliła rozmówczyni. 

- Dziś Wielkanoc jest ściśle powiązana z obrzędami kościelnymi, ale w jej symbolice zachowały się także relikty pradawnych świąt - zaznaczyła dr Małgorzata Dziura i podkreśliła, że "obrzędowość wielkanocna jest bardzo złożona".

- Na tradycję pogańską połączoną z kultem dusz przodków nałożyła się tradycja antyczna związana ze świętowaniem wiosny, urodzajów, a także tradycja chrześcijańska związana z męką i zmartwychwstaniem Jezusa - tłumaczyła badaczka.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

Posłuchaj

Dr Małgorzata Dziura o Wielkanocy ("Między nami kobietami") 23:05
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Między nami kobietami"

REKLAMA

Prowadząca: Anna Popek

Gość: dr Małgorzata Dziura, etnolog, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Data emisji: 31.03.2021

Godzina emisji: 23.37

REKLAMA

jbt/pr24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej